AKTUALNOŚCI
Ostatnio w naszej szkole ...
Rekrutacja do I LO w Dąbrowie Tarnowskiej
Oferta, zasady i terminy rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.lo-dabrowa-tarnowska.pl w zakładce REKRUTACJA.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą liceum dostępną na stronie szkoły oraz fanpage’u LO: https://www.facebook.com/lodabrowatarnowska/
18 maja 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
18 maja 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.
18 maja 1920 r. urodził się Święty Jan Paweł II, Orędownik Pokoju, największy z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła. W tym tygodniu rozpoczynają się uroczyste obchody z tej okazji. Jest to czas, by spojrzeć na samych siebie i powrócić do ponadczasowych prawd, które zawarł w swoim nauczaniu nasz święty rodak.
„Przyszedł do nas od Boga,
Przyniósł nadzieję, miłość i wiarę,
Rozbudził w nas to, co najszlachetniejsze,
Dodał sił w trwaniu niezłomnym.
Łagodził niepokoje,
Uciszał rozterki,
Wskazał drogę.
Przypomniał dzieje,
Tłumaczył zdarzenia
Wspierał w zwątpieniu.
Uczył jak grzech odróżniać od dobra,
Uczył jak słuchać, co mówi Bóg,
On walczył słowem, oddalał od zła,
Był drogowskazem wśród krętych dróg.
Nauczył nas, jak trzeba kochać,
A wszystko to po to, by człowiek dla człowieka był bratem”
Przypomnijmy sobie najważniejsze słowa skierowane do Polaków:
"Człowieka trzeba mierzyć miarą serca." - mówił do wiernych w Sopocie papież w 1999 roku.
"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" - te słowa padły w Częstochowie w 1983 roku.
"Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą, i błogosławieństwem ziemię zdobywają" - to część przemówienia papieża wygłoszonego w 1999 roku w Sopocie.
"Praca nie może być traktowania - nigdy i nigdzie - jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem." - mówił Jan Paweł II w Gdańsku w 1987 roku.
"Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha." - takie słowa wygłosił w Gnieźnie w 1997 roku.
"Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny." - radził papież w 1999 roku w Sopocie.
"Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia." - to również słowa Jana Pawła II z Gdańska.
"Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje." - tak przemawiał Jan Paweł II w 1991 roku w Olsztynie.
"Sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest ono jego wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią jego czynów." - mówił Jan Paweł II do wiernych zgromadzonych w 1995 roku w Skoczowie.
"Patrzcie na Jezusa głębią waszych serc i umysłów! On jest waszym nieodłącznym przyjacielem" - te słowa Jan Paweł II kierował do młodych w Poznaniu w 1997 roku.
"Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy." - mówił Jan Paweł II podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce, w Łagiewnikach w 2002 roku.
"Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka" - to słowa Jana Pawła II, które wygłosił w 1997 roku w Kaliszu.
"Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów." - mówił Jan Paweł II w Krakowie w 1979 roku, w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.
"Być człowiekiem sumienia to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków i ciągle na nowo się nawracać." - te słowa padły w Skoczowie w 1995 roku.
"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej: nie ma przyszłości człowieka i narodu." - mówił w 1999 roku w Sopocie papież.
"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać." - te słowa padły z ust Jana Pawła II w Częstochowie w 1983 roku.
Splecione palce, dłonie złączone, usta zamknięte, spuszczona głowa. Tak ojciec Święty modlił się co dzień. Modlił się za nas, by nas Bóg zachował. Wdzięczni za tą modlitwę i czuwanie nad narodem polskim postarajmy się w tych szczególnych dniach łączyć duchowo poprzez różnego rodzaju formy dziękczynienia za dar od Boga jakim był Święty Jan Paweł II. Dajmy świadectwo naszego przywiązania do papieża Polaka i wierności Jego nauczaniu.
Organizatorzy uroczystości zaplanowali wiele wydarzeń, z których większość z powodu epidemii odbędzie się w trybie online. Wszystkim będzie towarzyszył oficjalny hymn obchodów
„Nie zastąpi Ciebie nikt”.
Hymn na 100-lecie urodzin Jana Pawła II
„Nie zastąpi Ciebie nikt" w wykonaniu artystów
https://youtu.be/u-XGQ4h1Qns
Harmonogram wydarzeń:
- 16 maja (sobota) o 17:00 w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa. Z kaplicy w Krakowie, w której Karol Wojtyła przed laty przyjmował święcenia kapłańskie, uczestnicy modlitwy będą się łączyć za pośrednictwem YouTube z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA) i Belo Horizonte (Brazylia), aby wspólnie modlić się o ustanie pandemii koronawirusa na całym świecie. Wydarzenie będzie można śledzić na kanale Archidiecezji Krakowskiej na YouTube.
- 17 maja (niedziela) uroczystości przeniosą się do Wadowic. W Bazylice Ofiarowania NMP, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła, odbędzie się uroczysta Msza Święta o godz. 10:30. Przygotowany został ponadto wyjątkowy koncert pt. „Cała Polska śpiewa dla świętego Jana Pawła II”, którego pierwszą część widzowie będą mogli obejrzeć o godz. 17:30, a drugą o godz. 21:30. Tego samego dnia o 20.05 będzie można wysłuchać orędzia ks. kard. Stanisława Dziwisza. Wszystko będzie transmitowane przez TVP1.
- W poniedziałek 18 maja będzie można uczestniczyć we mszy św. odprawianej przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem papieża Franciszka (transmisja z Watykanu o godz. 7:00 w TVP1), po południu (o 17:00) w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się Msza Święta, a po niej koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”. Wieczorem, o godzinie 20:00, kilka słów z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, do Polaków skieruje papież Franciszek. Transmisję będzie można obejrzeć na YouTube i w TVP1.
- Przez wszystkie dni możemy również uczestniczyć w cyklu „Telewizyjny pomnik na cześć Jana Pawła II”, czyli koronka do Bożego Miłosierdzia o godz.15:00.
- TVP przygotowała również specjalny portal jp2.tvp.pl, przedstawiający materiały archiwalne związane z Janem Pawłem II. To najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II, która powstała dzięki unikalnym zbiorom archiwalnym TVP. Część tych materiałów nie była jeszcze nigdy publikowana.
Aby dobrze spożytkować, ten czas refleksji i zadumy nad życiem Świętego Jana Pawła II, w wolnej chwili można skorzystać z poniższych propozycji:
Dla młodszych dzieci
- Film animowany „Karol”
https://youtu.be/r7svKjuJ_9U - Krótka prezentacja „Święty Jan Paweł II, życie Świętego Papieża”
https://youtu.be/GhLVufOoI4o
Dla starszych uczniów
- Film dokumentalny – „Świadectwo”
https://youtu.be/T541inqTq6s - Prezentacja „Jan Paweł II. KRÓTKA HISTORIA ŻYCIA!”
https://youtu.be/8gYcf39_qlw
Dajmy wyraz naszej wiary i wdzięczności.
Aby dobrze spożytkować, ten czas refleksji i zadumy nad życiem Świętego Jana Pawła II, w wolnej chwili można skorzystać z poniższych propozycji:
DLA MŁODSZYCH DZIECI
• Film animowany „Karol”
https://youtu.be/r7svKjuJ_9U
• Krótka prezentacja „Święty Jan Paweł II, życie Świętego Papieża”
https://youtu.be/GhLVufOoI4o
DLA STARSZYCH UCZNIÓW
• Film dokumentalny – „Świadectwo”
https://youtu.be/T541inqTq6s
• Prezentacja „Jan Paweł II. KRÓTKA HISTORIA ŻYCIA!”
https://youtu.be/8gYcf39_qlw