Ostatnio w naszej szkole ...
14 listopada 2017 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w gminnym konkursie na „Pacynkę – bohatera z bajeczek Wandy Chotomskiej” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Jest nam niezmiernie miło, gdyż nasza uczennica – Oliwia Wałaszek z klasy I zdobyła wysokie II miejsce. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie, ponieważ konkurencja była duża. W konkursie brało udział ponad 60 różnorodnych i przepięknych pacynek. Pozostali nasi uczniowie biorący udział w tym konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy.
opracowanie - Justyna Wrona
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.
W naszej szkole 10 listopada 2017r.. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły. Uczniowie klas VII przy pomocy uczniów z klasy III, IV i VI przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Występ z uczniami przygotowała pani Małgorzata Figiel
11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku.
Kiedy nagle las zaszumi,
Mowę sosny gdy zrozumiesz…
To jest PolskaGdy zobaczysz gdzieś topole
Królujące ponad polem…
To jest Polska
W październiku br. W naszej szkole odbył się wewnątrzszkolny konkurs na pacynkę – bohatera z bajek Wandy Chotomskiej. Konkurs ten miał na celu wyłonienie laureatów oraz najlepszych prac, które przeszły do kolejnego etapu na szczeblu gminy. Wszystkie przyniesione pacynki były bardzo oryginalne, dlatego jury miało nie lada kłopot. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców, a byli to:
I miejsce Oliwia Wałaszek (kl. I) oraz Błażej Surowiec (kl. I)
II miejsce Milena Motyl (oddział przedszkolny)
III miejsce Sebastian Wolański (kl. III)
Wyróżnienie Michał Prząda (kl. III) oraz Nikola Kawalec (kl. I)
opracowanie : Justyna Wrona
„Powiedz mi a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfcijusz
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, gdyż daje nam siłę i energię na całe południe, a co za tym idzie – nasza pamięć jest lepsza i dłużej potrafimy się skoncentrować. Jednak w jaki sposób uświadomić dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, iż poranny posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a więc musi być urozmaicony i składać się z różnych produktów? Jak nauczyć dzieci które produkty są pełnowartościowe? Kierując się stwierdzeniem Konficjusza, iż najlepiej uczymy się poprzez działanie – postanowiliśmy właśnie w ten sposób przekazać naszym uczniom tą wiedzę. Stąd zrodził się pomysł, aby wziąć udział w programie „Śniadanie daje moc!”.
W br. szkolnym wszyscy uczniowie klas I-III PSP w Laskówce Chorąskiej spotykali się na zajęciach poświęconym zdrowemu odżywianiu wypełniając tym samym Misje Śniadaniowe. Zdobytą dotychczas wiedzę mogli wykorzystać podczas wielkiego finału 8 listopada 2017 roku, kiedy to pod okiem wychowawców oraz z pomocą rodziców przygotowali wielkie śniadanie da całej społeczności szkolnej.
Wszystkie dzieci z klas młodszych zaopatrzone w fartuszki oraz furażerki kucharskie, przystąpiły do przygotowywania drugiego śniadania. Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły – „Moc warzyw” oraz „Moc owoców”. Pierwsza grupa wykonywała zdrowe kanapki oraz sałatkę z warzyw, natomiast grupa druga – sałatki owocowe oraz szaszłyki z owoców. Wszystko to odbywało się przy zachowaniu wysokiej higieny oraz zasad bezpieczeństwa. Oczywiście wspólne śniadanie nie odbyłoby się, gdyby nie pomoc rodziców, którzy zadbali o to, aby nie zabrakło żadnego produktu.
Gdy już wszystko było przygotowane, uczniowie klasy I zaprosili Panią Dyrektor, Grono Nauczycielskie oraz całą społeczność szkolną na krótką inscenizację nt. witamin i ich wpływu na nasze zdrowie. Pierwszoklasiści zachęcili również starsze koleżanki i kolegów do aktywności fizycznej i wspólnie wykonali ćwiczenia gimnastyczne w rytm muzyki. Po części artystycznej mali kucharze zaprosili wszystkich do wspólnego poczęstunku. A było w czym wybierać: na stole gościły piękne, różnokolorowe kanapki, pyszne sałatki, soki a także uwielbiane przez dzieci płatki z mlekiem. Nikogo nie trzeba było namawiać. Smakołyki zniknęły ze stołu w mgnieniu oka.
Dzień pt. „Śniadanie daje moc!” podobał się nie tylko młodszym uczniom, którzy go przygotowali, ale również tym starszym. I o to właśnie chodziło
30 października odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wolontariat – Twoją szansą na sukces”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” w Limanowej . Konkurs składał się z dwóch zadań : wykonanie pracy plastycznej oraz przesłanie zdjęcia przedstawiającego spełnienie przez uczestnika konkursu dobrego uczynku. W konkursie wzięły udział trzy uczennice
z naszej szkoły. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w w/w konkursie rywalizując z innymi uczniami z województwa małopolskiego - Wiktoria Prząda (kl. III) zajęła wysokie III miejsce, natomiast Adrianna Jurek (kl. III) – wyróżnienie. Obie dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz piękne nagrody. Laureatkom serdecznie gratulujemy .
Opracowanie: Justyna Wrona
25 pażdziernika trójka uczniów naszej szkoły: Ola Panek , Ola Kozioł i Mikołąj Sak wzięło udział w wycieczce do Warszawy. Wycieczka odbyła się na zaproszenie Posła na sejm RP Wiesława Krajewskiego . W czasie wycieczki zwiedzili Sejm i Senat. Uczestnicyli w obradach Sejmu, w czasie których zostali powitani jako uczniowie z gminy Dąbrowa Tarnowska przez Marszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę -Błońską.
Po zwiedzaniu sejmu Poseł Krajewski zaprosił wszystkich uczestników wycieczki na obiad i deser do Restauracji Sejmowej, Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki od pana Posła.
Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem. Dzieci z wyjazdu wróciły zadowolone i wdzięczne Posłowi na Sejm RP panu Wiesławowi Krajewskiemu za zorganizowanie tak ciekawej wycieczki, która w całości została przez niego sfinansowana.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 16 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, nauczyciele emeryci, pracownicy obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej glos zabrała Pani dyrektor Tresa Dąbrowa, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.
W części artystycznej uczniowie z klasy II i III pod kierunkiem pani Urszuli Gębali, śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Oprawę muzyczną zapewniła pani Lucyna Krzanowska nauczycielka muzyki oraz pani Kasia Jurek.
Na zakończenie reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły symboliczne róże.
Nasza szkoła bierze udział w „Programie dla szkół”, który w roku szkolnym 2017/2018 zastąpił dotychczasowe programy „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Koordynatorem programu jest pani Anna Ciombor. Program ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych.
Aby zachęcić społeczność szkolną do zdrowego odżywiania się, zaplanowaliśmy różne działania na I oraz II semestr roku szkolnego. Już dwa z nich zostały wykonane!
Uczniowie klasy IV, wraz z panią Anną Jarmułą-Patoń wykonali na lekcji przyrody pyszne, zdrowe kanapki, którymi chętnie dzielili się z kolegami i koleżankami podczas przerwy. Przygotowanie oraz degustacja kanapek miała na celu uświadomienie uczniom, jak ważne w diecie jest porządne, zdrowe śniadanie.
Uczniowie klasy I i II urządzili „ogródek na parapecie” sadząc zimową cebulkę i siejąc zioła – cząber, bazylię, miętę i oregano. Z niecierpliwością czekamy na plony, które już niebawem powinniśmy zebrać
Opracowanie : Anna Ciombor
Dnia 13.10. 2017 roku uczniowie kl. 4 – 7 uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa. Celem wycieczki było odwiedzenie ośrodków kulturalnych, miejsc poświęconych patronowi naszej szkoły – gen. Józefowi Bemowi oraz miejsc pamięci narodowej. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Park Strzelecki, a w nim mauzoleum gen. Józefa Bema, oglądnęli jego pomnik na ulicy Wałowej, niedawno wykonany mural z podobizną generała oraz kamienicę w której się urodził patron naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w spektaklu teatralnym - „Tajemniczy ogród”, a następnie zwiedzili muzeum w ratuszu. Dzieci miały okazję zobaczyć również Bimę, ławkę poetów, dawny wagon tramwajowy. Przy pomniku poświęconym ofiarom wojny oraz przy pomniku gen. Józefa Bema, przewodniczący szkoły zapalił symboliczny znicz. Młodsi uczniowie mieli okazję pobawić się na placu zabaw, a starsi skorzystali z zewnętrznej siłowni w parku miejskim. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość założenia strojów z ubiegłej epoki, w tarnowskim muzeum. Wszyscy uczestnicy wycieczki chętnie skorzystali z możliwości zakupienia pizzy w.popularnej „13”.
opracowanie : Małgorzata Figiel