Ostatnio w naszej szkole ...
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W ilu językach potrafisz powiedzieć „dzień dobry”, „dziękuję”, „przepraszam”? Umiesz policzyć do 10 po hiszpańsku? Kim jest poliglota? W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych, uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi w różnych językach. Uczyli się liczyć do 10 nie tylko po angielsku czy niemiecku oraz zapoznali się z argumentami zachęcającymi do nauki języków obcych. Podsumowaniem Europejskiego Dnia Języków była dyskusja, która poruszała tematy najtrudniejszego, najśmieszniejszego oraz najłatwiejszego języka obcego dla Polaków.
DZIEŃ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO – 27 WRZEŚNIA
27 września to data szczególna w historii Polski, jest ona symbolicznym początkiem organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi. Tego dnia w oblężonej Warszawie, tuż przed kapitulacją miasta, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski (SZP), która w listopadzie przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku w Armię Krajową, której komendantem głównym został gen. Stefan „Grot” Rowecki. Dziś obchodzimy 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.
Polskie Państwo Polskie było fenomenem w skali europejskiej, a nawet światowej, z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II RP oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac. PPP nie ograniczało się do bieżącej walki z okupantami, ale prowadziło także w szerokim zakresie prace przygotowawcze na okres „przełomu” (powstania powszechnego) oraz na okres powojenny. Bardzo duży nacisk położono na akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach od szkół podstawowych po uniwersytety.
Pamięć o tym państwie nie może być dla nas reliktem historii. Ten rozdział naszych dziejów powinien trwale zapisać się w naszej pamięci. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia jeden z największych polskich powodów do dumy.
#LaboratoriaPrzyszłości
W tym tygodniu na lekcjach informatyki uczniowie klas 7, 4 i 6 mieli możliwość zapoznać się z magią długopisów 3 D, zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Nasza szkoła w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 30 000 zł.
W ramach programu zakupiono między innymi
Drukarkę 3D , długopisy 3 D, tablety, roboty , aparat fotograficzny z kamerą, statyw do aparatu i kamery oraz inne urządzenia i materiały eksploatacyjne
Dnia 19.09.2022 roku w naszej szkole odbyły się prelekcje dla klas 1-3 nt.” Bezpieczna droga do szkoły” oraz dla klas 4 - 8 nt.” Bezpieczeństwo uczniów” ( bezpieczeństwo szeroko rozumiane: w domu, w szkole, na drodze, w Internecie) przeprowadzone przez przedstawicieli Policji z Dąbrowy Tarnowskiej.
Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo, bezpieczna droga do szkoły oraz ze szkoły, w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie na drodze. Poruszony został również temat bezpieczeństwa dzieci w domu, dokładnie zostały omówione zasady zachowania się podczas spotkania z osobą nieznajomą, obcą. Przedstawiciele Policji tłumaczyli również uczniom jak należy unikać zagrożeń czyhających na dzieci w Internecie i uświadomili im z jaką odpowiedzialnością łączy się korzystanie z różnych stron www, komunikatorów i serwisów społecznościowych.
Uczniom zostały rozdane gadżety, które mają przypominać im o potrzebie stosowania zasad bezpieczeństwa.
Prelekcje odbyły się w miłej, przyjaznej atmosferze, a wiedza zdobyta i utrwalona z zakresu bezpieczeństwa dotycząca różnych sytuacji życiowych pozwoli dzieciom uniknąć w przyszłości wielu niebezpieczeństw.
Dziękujemy
Na początku września uczniowie naszej szkoły, na czele ze szkolnym Kołem Wolontariatu wzięli udział w akcji „Kwiaty za elektrograty” organizowanej przez wszystkie sklepy Castorama i Brico Depot. Celem akcji było realne działanie na rzecz ograniczenia ilości wyrzucanych niebezpiecznych odpadów dzięki selektywnej zbiórce starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbiórka elektrośmieci przebiegła z sukcesem i teraz możemy pochwalić się piękną rabatką przed wejściem do szkoły.
Dwa tygodnie po zbrojnej napaści Niemiec we wrześniu 1939 r. armia Związku Sowieckiego pod pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” wtargnęła w granice naszego kraju. 17 września przypada 83. rocznica tej agresji.
83 lata temu, 17 września armia sowiecka wkroczyła na teren Rzeczpospolitej Polskiej. Agresja ZSRR była efektem zawarcia pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim paktu Ribbentrop-Mołotow i stanowiła realizację tajnego załącznika do tego dokumentu. Było to jednocześnie złamanie paktu o nieagresji pomiędzy Polską a ZSRR z 1932 roku. Dziś również wspominamy losy Polaków zesłanych na Syberię i inne nieprzyjazne rejony ZSRR.
Akcja klasy 8 "Sprzątanie Świata"