Ostatnio w naszej szkole ...
Koncert muzyczny - odbył się 23 marca. Były różnorakie rodzaje muzyki - od jazzu, reggae, bluesa po muzykę disco i ciężki rock
Dnia 27 marca rozstrzygnięto konkurs o ww. tematyce. Oceniano w kategoriach: klasy od 0 do III i od IV do VII. Jury w składzie pani Teresa Dąbrowa, pani Małgorzata Figiel i pani Lucyna Krzanowska, przyznało następujące miejsca: Kategoria klas 0 - III: I miejsce: Michał Prząda, Tomasz Król, Adrianna Jurek II miejsce: Natalia Lech, Lena Jaworek, Klaudia Pikul III miejsce: Milena Motyl, Dawid Kapustka
Kategoria IV - VII: I miejsce: Gabriela Kapustka, Krystian Madej II miejsce: Laura Pikul
Gratulujemy
21 marca 2018r. w Miejskiej Bibliotece im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się
XX Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej. Naszą szkołę reprezentowały Gabrysia Ptak z klasy III i Wiktoria Mikuła z klasy IV.
Gabrysia zajęła I miejsce w kategorii klas I-III – GRATULUJEMY
Jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku WIOSNY . To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę.
Utworzyliśmy barwny korowód w którym szli uczniowie klasy I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych z własnoręcznie wykonanym kwiatkiem.
Z wiosenną piosenką przemaszerowaliśmy ulicami naszej wioski .
Następnie zgodnie z polską tradycją, aby pożegnać Zimę, spaliśmy Marzannę
W wiosennych nastrojach powróciliśmy do szkoły.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 marca 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej. Z naszej szkoły prace na konkurs wykonali z klas I-III Gabriela Ptak kl. III, Szymon Prząda kl. III, Aleksandra Kubacka kl. III , klasy IV-VII Emilka Panek kl. IV i Wiktoria Mikuła kl. IV. Prace naszych uczniów zostały docenione przez komisje i w kategorii klas I-III Gabrysia Ptak i Szymon Prząda otrzymali wyróżnienie a w ktegorii klas IV-VII Wiktoria Mikuła zdobyła III miejsce natomiast Emilka Panek wyróżnienie. Wszyscy nagrodzeni otrzymalidyplomy, atrakcyjne nagrody i upominki.
Celem konkursu było uwrażliwienie młodego pokolenia Dąbrowian na problemy wynikające z funkcjonowania w środowisku z zanieczyszczonym powietrzem oraz wskazanie sposobów poprawy jakości powietrza na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska. Konkurs plastyczny był realizowany w ramach projektu LIFE pn.: "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze".
Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci Szkół Podstawowych
19-21 marzec 2018r. w Kościele w Odporyszowie
Poniedziałek 19 marca 2018r.
Godz.11.15 – dzieci ze szkół w Odporyszowie, Sieradzy, Laskówki Chorąskiej – nauka rekolekcyjna w Kościele w Odporyszowie
Wtorek 20 marca 2018r.
Środa 21 marca 2018r.
Godz. 11.15 - dzieci ze szkół w Odporyszowie, Sieradzy, Laskówki Chorąskiej – spowiedź święta
Godz. 11.45 – Msza święta na zakończenie rekolekcji – Kościół w Odporyszowie
Rekolekcje Wielkopostne są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych w szkole.
Dla wszystkich uczniów potrzebujących opieki w szkole w tych dniach są zorganizowane zajęcia opiekuńczo- wychowawcze w godzinach 6.45- 10.40 i w godz. 12.30- 15.00
10.45- wyjazd autobusem do kościoła w Odporyszowie pod opieką nauczycieli
Poniedziałek i wtorek powrót około 12.30 , następnie osoby korzystające z obiadów udają się
na obiad i zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne do godz. 15.00
Środa powrót z kościoła około 13.00 następnie osoby korzystające z obiadów udają się na obiad
i zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne do godz. 15.00
Zajęcia w oddziałach przedszkolnych według normalnego rozkładu zajęć
30 stycznia 2018r w PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się etap rejonowy II Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego dla klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych. Konkurs organizowany jest przez Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie oraz nauczycieli PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
Z naszej szkoły do drugiego etapu zakwalifikował się Krzysztof Bieś z klasy 5
Krzysztof został finalistą zajmując wysokie 4 miejsce . Finał odbędzie się 13 marca w PSP nr 1
w Dąbrowie Tarnowskiej. Życzymy sukcesów w finale
1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowiono w 2010 roku i poświęcono je oddaniu hołdu wojskowym z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.
Data wyznaczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiąże się z egzekucją wojskowych należących do podziemia antykomunistycznego. 1 marca 1951 roku zostało zamordowanych siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród straconych byli: prezes IV Zarządu Głównego WiN – ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel. Do egzekucji doszło w mokotowskim więzieniu.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci
Były prezydent Lech Kaczyński, który popierał ideę ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, skierował do Sejmu w lutym 2010 roku projekt ustawy w tej sprawie. W uzasadnieniu projektu napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.
Kim byli „Wyklęci”?
Wyklęci stanowili bardzo zróżnicowaną grupę zbrojnych, która składała się zarówno z żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy WL. Od 1943 do 1945 roku z szeregów Wojska Ludowego zdezerterowało prawie 25 tys. żołnierzy i oficerów, część z nich trafiła do oddziałów partyzanckich. Ich motywacją często okazywały się represje wobec żołnierzy AK i innych organizacji walczących o wolność.
Szacuje się, że Polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Po amnestii w 1947 roku niepodległościowe podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Występowali oni przeciwko administracji komunistycznej, zwalczali działalność NKWD oraz UB na terenie Polski, wyzwalali aresztowanych z więzień, piętnowali kolaborantów i likwidowali zdrajców. W sumie Wyklęci przeprowadzili 12 tysięcy akcji, w których zostało zabitych 529 funkcjonariuszy SB (służby bezpieczeństwa) i MO (milicji obywatelskiej), 429 żołnierzy Armii Czerwonej i 303 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.
Ostatnim partyzantem podziemia antykomunistycznego był sierżant Józek Franczak ps. „Lalek”. Walkę prowadził od września 1939 roku jako zawodowy podchorąży w Równem na Wołyniu, następnie wchodził w skład Armii Krajowej a później „Wolności i Niezawisłości”. Służba Bezpieczeństwa PRL namierzyła go dopiero w 1963 roku. „Lalek” nie chciał dać się aresztować i zginął w strzelaninie z milicją i SB.
Data w
27 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem KRUS z działu w Dąbrowie Tarnowskiej, który przeprowadził dla naszych uczniów pogadankę na temat bezpieczeństwa na wsi. Przedstawił dzieciom zasady jakie powinno się stosować w gospodarstwie domowym, aby uniknąć nieszczęścia. W tym roku KRUS zwraca uwagę na zapobieganie zdarzeniom spowodowanym przez różnego rodzaju upadki oraz dzięki prezentacji uświadomił i poszerzył naszym uczniom wiedzę na temat czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Przedstawiciel KRUS zachęcał do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy.” Termin oddania prac do szkoły to 21 marca 2018r.