AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Warsztaty piernikowe

Warsztaty piernikowe

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Nasi uczniowie postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniach  13 i 14  grudnia  miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. W miłej (i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki.   Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni pod nadzorem nauczycieli -członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły  . Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój oraz przywołał wśród zebranych – zarówno dzieci, jak i dorosłych – najmilsze wspomnienia świąteczne

Drugiego  dnia po ostygnięciu pierniczków wszyscy  zabrali się za dekorowanie. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było wiele.  W całej szkole unosił się korzenny zapach.

Pieczenie pierniczków sprawiło naszym uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.. Warsztaty pieczenia świątecznych pierników wszystkim bardzo się podobały.

Warsztaty odbyły  się w ramach realizacji  projektu „Jesienią dzieci i młodzież nie muszą się nudzić” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Laskówce Chorąskiej .

Pięknie udekorowane pierniki, czekają już wspólne kolędowanie w najbliższy piątek.  Takie działania sprawiły dzieciom wielu miłych i atrakcyjnych przeżyć.

 

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Bezpośrednią przyczyną jego ogłoszenia była próba zniszczenia NSZZ Solidarność, która na mocy porozumień sierpniowych z 1980 roku została uznana za legalny związek zawodowy, a w ciągu roku poparcie dla niej zadeklarowało około 10 milionów ludzi. W obliczu narastającego kryzysu ekonomicznego Solidarność oznaczała dla komunistów ogromne zagrożenie, dlatego starano się wszelkimi środkami doprowadzić do jej rozbicia. Pomimo prowadzonych rozmów polskich władz z Moskwą, ZSRR uznało, że Polska powinna rozwiązać kwestię kryzysu politycznego własnymi środkami. Oficjalnie podano do wiadomości, że powodem wprowadzenia stanu wojennego była zła sytuacja gospodarcza kraju i zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego. W późniejszych uzasadnieniach mówiono natomiast o groźbie zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Polsce, co do tej pory nie zostało potwierdzone. Aresztowanych zostało kilka tysięcy ludzi, a śmierć poniosło kilkadziesiąt. Jak już stwierdzono przez Trybunał Konstytucyjny, stan wojenny wprowadzony był niezgodnie z Konstytucją. Już kilka lat po zakończeniu stanu wojennego, próbowano ukarać osoby, odpowiedzialne za niego. Oficjalnie stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., natomiast zakończył się o wiele później, ponieważ 22 lipca 1983 r.

 

Na zajęciach z historii nauczyciel poruszał tematykę dotyczącą 40  rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.