AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Uczniowie pamiętajcie o zasadach BHP w czasie ferii

UCZNIOWIE PAMIĘTAJCIE O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

OBOWIĄZUJĄCYCH PODCZAS FERII ZIMOWYCH

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej.

2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!

3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!

4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.

7. Podczas korzystania z Internetu pamiętaj o netykiecie i bezpieczeństwie.

8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.

 9. Pamiętaj, dbaj o swoje bezpieczeństwo i innych.

10. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!

11. Ubieraj się stosownie do temperatury panującej na dworze.

12. Stosuj się do przepisów ruchu drogowego.

13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

14. Staraj się spędzać czas aktywnie, na świeżym powietrzu.

15. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na COVID ( dystans, maseczka, dezynfekcja), grypę i infekcje grypopodobne.

16. Zapamiętaj numer telefonu alarmowego: 112 ( z komórki)

 

POLECAMY RÓWNIEŻ TELEFONY ZAUFANIA

Telefony Zaufania

https://116111.pl/polecamy/telefony-zaufania-,aid,8

116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Od 1 stycznia 2018 roku jest czynny codziennie od godziny 12.00 do 2.00 w nocy, wiadomość przez stronę www.116111.pl możesz przesłać całą dobę. Pomoc świadczona przez konsultantów Telefonu 116 111 jest całkowicie bezpłatna.
 

Pomoc dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

 

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. Telefon dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 15:00.

Pomoc dla dorosłych w sprawach dzieci
 

 

 

800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Tu również możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Możesz tam także zgłaszać takie sytuacje, które według Ciebie są niesprawiedliwe i masz poczucie, że ktoś zachował się nie tak jak powinien – np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny i jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią.

Pomoc dla dzieci i dorosłych.

 

116 000 - Całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka. Telefon 116 000 jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Telefon 116000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (połączenie bezpłatne). www.zaginieni.pl

Pomoc dla dzieci i dorosłych.

 

 

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę.

http://www.niebieskalinia.org/

Pomoc dla dzieci i dorosłych.

 

800 676 676 - Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich
Na Infolinii Obywatelskiej można uzyskać podstawowe informacje o prawach człowieka i kompetencjach RPO oraz dowiedzieć się wszystkiego o prawie antydyskryminacyjnym. Doświadczeni prawnicy starają się udzielić niezbędnych informacji bądź pomóc skierować sprawę do właściwej instytucji. Telefon jest czynny w poniedziałki w godz. 10.00 - 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 16.00 (połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych i komórkowych).

Pomoc dla dorosłych.

 

116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
Skorzystaj z niego, jeśli jesteś osobą dorosłą i przeżywasz trudności osobiste, nie potrafisz poradzić sobie ze swoim zmartwieniem. Możesz tam dzwonić od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 22.00 (połączenie bezpłatne). http://116123.edu.pl/
 

Pomoc dla dorosłych.

 

800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 - 15.30 (połączenie bezpłatne).

Pomoc dla dzieci i dorosłych.

 

801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.

Pomoc dla dzieci i dorosłych.

 

801 889 880 - Telefon Zaufania "Uzależnienia behawioralne"
Z telefonu mogą korzystać wszystkie osoby, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Z konsultantami mogą porozmawiać również osoby bliskie osobom uzależnionym – rodzina, przyjaciele, znajomi. Infolinia  jest czynna codziennie w godzinach od 17.00 do 22.00 z wyjątkiem świąt państwowych. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.
www.uzaleznieniabehawioralne.pl

 

22 635 93 92 - Telefon grupy edukatorów seksualnych "PONTON"
Raz w tygodniu, w piątek pod tym numerem w godzinach 16:00-20:00 wolontariusze - edukatorzy seksualni Grupy "Ponton" odpowiadają na wasze pytania związane z seksualnością, dojrzewaniem, antykoncepcją itp. Opłata za połączenie z numerem zgodnie z cennikiem operatora.
www.ponton.org.pl

Pomoc dla młodzieży.

800 280 900 - telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele

Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy, telefon świadczy pomoc osobom dorosłym. Więcej informacji: www.zranieni.info

 

 

800 70 22 22 - Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Całodobowa i bezpłatna pomoc psychologiczna przez telefon, email i czat. Dyżurujący konsultanci udzielają porad i kierują osoby dzwoniące lub piszące do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.


 

https://liniawsparcia.pl/

 

 

 

800 108 108 - Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich

Telefon wsparcia działa w dni powszednie od 14:00 do 20:00. Linia 800 108 108 adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie, zasięgnąć porady. Zadaniem dyżurujących psychologów jest podejmować interwencje w sytuacjach nagłych, a także pomagać w podejmowaniu decyzji o ewentualnej dalszej terapii.

Więcej informacji na stronie Fundacji Nagle Sami: http://www.naglesami.org.pl/
 

Pomoc dla dorosłych.

 

 

800 111 123 - Tumbolinia

Pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków przeżywających śmierć kogoś bliskiego, a także dla ich rodziców i opiekunów. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 18.00. Można także zostawić swój numer i wiadomość, tak by konsultanci mogli oddzwonić do potrzebującej osoby.

 

 

opcacownie - Małgorzata Figiel 

 

#RazemNaŚwięta

W tym roku szkolnym nasze Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami przyłączyły się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na święta” ????????????
Celem akcji jest:
• budowanie wspólnot,
• umacnianie więzi międzypokoleniowych,
• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę,
• niesienia pomocy potrzebującym.
Zarówno Maluszki, jak i Starszaki pod okiem Pań przygotowały piękne kartki bożonarodzeniowe, które zostały zapakowane i wysłane do Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy. Mamy nadzieję, że ta niespodzianka ucieszy pensjonariuszki, a każda kartka wywoła uśmiech na twarzy ????????????
opracowanie -Justyna Wrona

"Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy"

WYNIKI KONKURSU NA ŚWIĄTECZNY STROIK - Etap szkolny ????
Dnia 15.12.2020 roku w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs plastyczny: "Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy".
Jury w składzie: mgr Anna Ciombor, mgr Małgorzata Figiel, mgr Justyna Wrona przyznało 10 pierwszych miejsc następującym uczniom:
????Victoria Fiołek,
????Milena Motyl,
????Laura Pikul,
????Klaudia Pikul,
????Tomasz Król,
????Adrianna Jurek,
????Gabriela Kapustka,
????Dawid Kapustka,
????Aleksandra Jurek,
????Jakub Fiołek.
Prace wymienionych dzieci będą brały udział w II etapie konkursu, w Domu Kultury, w Dąbrowie Tarnowskiej. GRATULUJEMY ! ????
Spośród pozostałych prac zostały przyznane następujące miejsca:
KATEGORIA KLAS I - III :
????I miejsce - Lena Jaworek,
????II miejsce - Aleksander Bieś,
????III miejsce - Wojciech Ptak, Weronika Słowik, Filip Kawalec;
KATEGORIA KLAS IV - VI :
????I miejsce - Michał Prząda,
????II miejsce Sebastian Wolański,
????III miejsce - Julia Chmura;
KATEGORIA KLAS VII - VIII :
????I miejsce Wiktoria Mikuła,
????II miejsce - Szymon Bieś,
????III miejsce Emilia Panek.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznym konkursie, natomiast dzieci, które wyżej zostały wymienione, otrzymają dyplomy i nagrody. Po odbiór nagród, dyplomów oraz prac, zapraszamy do szkoły, do Pani Urszuli Wolańskiej, w godzinach pracy.
Natomiast prace oraz ewentualne dyplomy z II etapu konkursu, należy odebrać osobiście w Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej. Szkoła poinformuje o wynikach konkursu w najbliższym czasie.
Wszystkie prace były wykonane na bardzo wysokim poziomie artystycznym, zamieszczamy niżej zdjęcia, proszę przekonać się osobiście.

opracowanie - Małgorzata Figiel 

WYNIKI KONKURSU LOGO SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU ????

 
5 grudnia wszyscy Wolontariusze mają swoje święto. W naszej szkole Koło Wolontariatu działa juz od kilku lat. Nasi Wolontariusze co roku włączają się w wiele akcji charytatywnych, działając bezinteresownie, często poświęcając swój czas wolny.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w naszej szkole zorganizowano konkurs na logo Szkolnego Koła Wolontariatu.
Do konkursu zgłoszono 12 prac przygotowanych przez :
1. Aleksandrę Jurek,
2. Nikolę Tatarczuch,
3. Amelię Schab,
4. Sebastiana Wolańskiego
5. Milenę Motyl,
6. Aleksandrę i Dominikę Miękina,
7. Zuzannę Świętek i Oliwię Wałaszek,
8. Lenę Jaworek,
9. Wiktorię Prządę,
10. Aleksandrę Kubacką,
11. Tomasza Króla,
12. Adriannę Jurek.
Prace oceniało jury w składzie: Pani Dyrektor, Nauczyciele uczący w naszej szkole, przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski (z wyłączeniem osób biorących udział w konkursie). Głosowanie bylo jawne, aczkolwiek jury do samego końca nie wiedziało na czyją prace oddaje głos.
Po zsumowaniu wszyskich głosów - większością wygrała praca nr 12 przygotowana przez Adriannę Jurek, uczennicę klasy VI.
Adzie przekazujemy GRATULACJE! ???????????????? Od dziś Jej praca staje się oficjalnym logo Szkolnego Koła Wolontariatu. ????????
Na wszystkich uczestników konkursu czekają dyplomy i drobne upominki, które zostaną wreczone po powrocie do szkoły ???? ????????
Poniżej prezentujemy wszystkie zgłoszone prac
opracowanie - Justyna Wrona