Ostatnio w naszej szkole ...
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
W naszej szkole, w dniu 14.10.2021 również obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie starszych klas pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali uroczystą akademię. Podczas akademii przybliżona została historia obchodów DEN. Następnie uczniowie zaprezentowali szereg wierszy i piosenek . Część repertuaru miała charakter poważny , a część humorystyczny. Uczniowie podsumowali pracę szkoły oraz złożyli podziękowania za trud włożony w edukację, wychowanie dzieci i młodzieży.
„ Jak wyrazić ten szacunek,
który w sobie teraz mamy.
Gadu – gadu nam pomoże,
tam się dla Was wygadamy.”
Bardzo miłym gestem było wręczenie nauczycielom i pracownikom szkoły symbolicznych kwiatów, które wyrażały szacunek i wdzięczność uczniów.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej życzą wszystkim pracownikom szkoły: zdrowia, wytrwałości, pomyślności w życiu osobistym i sukcesów w pracy zawodowej w bieżącym roku szkolnym 2021/2022.
6 października 2021 roku na terenie zespołu dworsko –parkowego w Brniu odbył się finał konkursu ekologicznego pod patronatem Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej pn. „ EKOlogiczny komiks” . Celem konkursu było wyrabianie wśród uczniów właściwego stosunku do ochrony środowiska poprzez kształcenie nawyków ekologicznych oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Pierwszym miejscem w finale może poszczycić się uczennica naszej koły Emilia Świątek (klasa VII), która swoim wyjątkowym komiksem przykuła uwagę jury. Ponad to, klasa VII miała okazję wziąć udział w warsztatach przyrodniczych, które przybliżyły uczniom tematykę ochrony środowiska. Na zakończenie, organizatorzy przygotowali smaczny poczęstunek dla uczestników warsztatów.
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.
Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
27 września obchodzone jest święto państwowe Dzień Polskiego Państwa Podziemnego (uchwała Sejmu z 11 września 1998 r.).
W naszej szkole zostałą prxzygotwana gazetka.
"Niech syberyjskie tajgi zanucą Tym, co zasnęli tam wieczystym snem, Polską melodię prosto znad Wisły, Którą chcą słuchać nocą i dniem. Bo syberyjska tajga już umie Nucić melodii ojczystej zew I dzikie kwiaty tam na grobach rosną, I się czerwienią jak nasza, polska krew."
17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszano do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków.