AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Brak ilustracji ...

Wycieczka do Warszawy

W dniach 3,4,5 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Były to dla nas niezwykle ciekawe i pouczające chwile. Odwiedziliśmy wiele interesujących zakątków naszej stolicy. Pierwszego dnia wycieczki spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Starego Miasta poznając historię najważniejszych zabytków takich jak: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza (gdzie byliśmy świadkami zmiany warty). Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie mogliśmy spacerować po pięknym parku. Zobaczyliśmy tam Pałac na Wyspie oraz pomniki wybitnych Polaków takich jak Fryderyk Chopin czy Henryk Sienkiewicz. Kolejnym ciekawym punktem naszej wycieczki był Sejm i Senat. Zwiedzanie gmachu Sejmu rozpoczęliśmy w Centrum dla Zwiedzających skąd przeszliśmy podziemnym korytarzem  do galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Pani przewodnik opowiedziała nam historię polskiego parlamentaryzmu i udzieliła informacji o tym, gdzie zasiadają najważniejsi politycy. Na koniec dnia pełnego wrażeń udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

            Kolejny dzień wycieczki nie szczędził nam wrażeń. Zwiedzaliśmy zespół parkowo-pałacowy w Wilanowie. Zachwycił nas piękny ogród otaczający pałac. Poznaliśmy historię tego miejsca i mieliśmy możliwość spacerowania alejkami parku. Tego samego dnia odbyliśmy przejażdżkę ulicami prawobrzeżnej części Warszawy-Pragi. Pan przewodnik wskazał nam najstarsze zabudowania tej części miasta. Następnie podziwialiśmy Ogrody na Dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i panoramę Warszawy. Pozostałą część dnia spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie bawiliśmy się do woli. Mogliśmy tam zaspokoić naszą ciekawość, eksperymentując i obserwując różne zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne.

            Trzeci dzień naszej wycieczki był równie ciekawy. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących stadionu. Odwiedziliśmy miejsca, w których piłkarze przygotowują się do meczu oraz regenerują siły tuż po nim. Następnie udaliśmy się na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, by móc podziwiać panoramę Warszawy. Ostatnim punktem naszej wyprawy było Muzeum Historii Żydów Polskich .

Wycieczka do Warszawy była niezwykle pouczająca i zaskakująca. Wszyscy jej uczestnicy nie kryli zachwytu.

 

opracowanie Agnieszka Ligenza

Spotkania z kulturą bliską i daleką

6 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie z pisarką, poetką i autorką książek dla dzieci panią Ewą Stadmüller. Spotkanie miało charakter warsztatowy, dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I - III. Odbyło się ono w ramach projektu "Spotkania z kulturą bliską i daleką", finansowanego z budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego, we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury. Pani Ewa Standmüller jako pisarka zadebiutowała w 1992 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę". Jest autorką ponad 100 książek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. W licznych utworach pojawia się także nurt religijny.Autorka opowiadała o swojej twórczości oraz o tym skąd czerpie pomysły. Dzieci dowiedziały się między innymi: Jak powstaje książka? - od pomysłu autorskiego, poprzez wspólną współpracę redaktora, ilustratora i wydawcy. Pani Ewa przygotowała dla uczniów wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem próbowały swych sił w układaniu rymów i ciekawych zagadek, a za owocną współpracę dzieci otrzymały w nagrodę jedną z książek autorki wraz z autografem, która trafiła do naszej szkolnej biblioteki. Po spotkaniu dzieci mogły dokonać zakupu przywiezionych przez pisarkę książek, a autorka każdą z nich opatrzyła specjalną imienną dedykacją. Spotkanie z panią Ewą Standmüller było bez wątpienia dla wszystkich wspaniałą lekcją oraz czasem świetnej zabawy.

opracowanie: Justyna Król