Ostatnio w naszej szkole ...
W ramach działań profilaktycznych przekazuję Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.
Wszyscy powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
W przypadku podejrzenia przeziębienia i choroby nie należy przychodzić do szkoły – dotyczy to uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły. Jeżeli nie nastąpił kontakt z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły rodzicom dziecka do 8. roku życia, należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).
Należy na bieżąco sprawdzać komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Szkolny konkurs historyczny Generał Józef Bem
– patron naszej szkoły
Organizatorzy konkursu:
- Dyrektor Szkoły Podstawowej
- Nauczyciele odpowiedzialni za organizację konkursu: mgr Anna Jarmuła – Patoń
Cele konkursu: Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów postacią patrona naszej szkoły, generała Józefa Bema - tarnowianina, bohatera walk o wolność Polski i Węgier. Chcemy rozbudzić zamiłowanie do historii naszej ojczyzny, tak aby zdobyta wiedza historyczna kształtowała w dzieciach i młodzieży postawę patriotyzmu. Patron naszej szkoły to wzór godny naśladowania, od którego mogą się uczyć szacunku dla takich wartości jak wolność, tolerancja, prostota i skromność, osobista odwaga, wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu, poszanowanie drugiego człowieka.
Regulamin konkursu:
I – etap – test pisemny 45 minutowy dla uczniów ,
II – test pisemny dla 9 uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów w I etspie
II – etap – teleturniej w którym 6 uczniowie którzy zdobyli największą ilość punktów w II etapie ) odpowiadać będą na wylosowany zestaw pytań .
- IIIetap teleturniej, uczniowie odpowiadać będą na wylosowany zestaw pytań
4. Zgłoszenie udziału w konkursie do 28 lutego 2020 roku: - klasy IV-VIII – uczniowie zgłaszają swój udział do pani Anny Jarmuła – Patoń -
Termin konkursu: I etap 5 marca 2020 rok
II etap 12 marca 2020 rok III etap finał – 19 marca 2020 r – DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród w czasie uroczystej akademii z okazji Święta Patrona 19 marca 2020 r.
Wszystkie materiały do konkursu do pobrania u Pani Anny Jarmuły- Patoń
1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowiono w 2010 roku i poświęcono je oddaniu hołdu wojskowym z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.
Data wyznaczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiąże się z egzekucją wojskowych należących do podziemia antykomunistycznego. 1 marca 1951 roku zostało zamordowanych siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród straconych byli: prezes IV Zarządu Głównego WiN – ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel. Do egzekucji doszło w mokotowskim więzieniu.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci
Były prezydent Lech Kaczyński, który popierał ideę ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, skierował do Sejmu w lutym 2010 roku projekt ustawy w tej sprawie. W uzasadnieniu projektu napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.
Kim byli „Wyklęci”?
Wyklęci stanowili bardzo zróżnicowaną grupę zbrojnych, która składała się zarówno z żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy WL. Od 1943 do 1945 roku z szeregów Wojska Ludowego zdezerterowało prawie 25 tys. żołnierzy i oficerów, część z nich trafiła do oddziałów partyzanckich. Ich motywacją często okazywały się represje wobec żołnierzy AK i innych organizacji walczących o wolność.
Szacuje się, że Polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Po amnestii w 1947 roku niepodległościowe podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Występowali oni przeciwko administracji komunistycznej, zwalczali działalność NKWD oraz UB na terenie Polski, wyzwalali aresztowanych z więzień, piętnowali kolaborantów i likwidowali zdrajców. W sumie Wyklęci przeprowadzili 12 tysięcy akcji, w których zostało zabitych 529 funkcjonariuszy SB (służby bezpieczeństwa) i MO (milicji obywatelskiej), 429 żołnierzy Armii Czerwonej i 303 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.
Ostatnim partyzantem podziemia antykomunistycznego był sierżant Józek Franczak ps. „Lalek”. Walkę prowadził od września 1939 roku jako zawodowy podchorąży w Równem na Wołyniu, następnie wchodził w skład Armii Krajowej a później „Wolności i Niezawisłości”. Służba Bezpieczeństwa PRL namierzyła go dopiero w 1963 roku. „Lalek” nie chciał dać się aresztować i zginął w strzelaninie z milicją i SB.
Data w
Dyrektor Szkoły Podstawowejw Laskówce Chorąskiej informuje rodziców, że od 2 do 20 marca 2020r.
w kancelarii szkoły będą zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021
Oferujemy nieodpłatnie zajęcia:
Kartę zgłoszenie można pobrać ze strony internetowej szkoły lub w gabinecie dyrektora.
Należy ze sobą zabrać PESEL dziecka.
25 lutego 2020r. uczniowie klasy I wzięli udział w „Klasowym Konkursie Czytelniczym” w ramach innowacji pedagogicznej „Czytam z klasą, czyli lekturki spod chmurki”. Do konkursu przystąpiło 7 uczniów, których zadaniem było piękne przeczytanie wybranego fragmentu lektury. Wszyscy uczestnicy byli wspaniale przygotowani. Ocenie podlegało: płynność czytania, poprawność, tempo i intonacja. Spośród uczniów zostały wyłonione następujące miejsca: I miejsce - Hanna Surowiec, Alicja Świętek, Aleksander Bies Bieś II miejsce - Wojciech Ptak III miejsce - Emilia Bieś Dyplomy za udział otrzymały : Victoria Fiołek, Marlena Gacek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy, aby przygoda z czytaniem nigdy się nie kończyła, dawała wiele przyjemności oraz pozwalała odkrywać wiele tajemnic
opracowanie Justyna Wrona
DYSKOTEKA KLAS 4-8
20 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, w której udział wzięli uczniowie z klas 4-8. Podczas dyskoteki odbyły się wybory MISS SZKOŁY, chłopcy przygotowali konkurencje dla uczennic, m.in.: rzut butelka z woda, jedzenie pączka na czas…. Największa ilość punków i tytuł MISS SZKOŁY zdobyła Adrianna Jurek :) Drugie miejsce ex aequo zajęły Emilka Świątek i Gabrysia Ptak. Samorząd uczniowski zadbał również, o gry i zabawy jako ciekawy przerywnik tańców. Dzięki temu każdy z uczniów miał uśmiech na twarzy, aż do końca dyskoteki.
opracowanie Bernadetta Pikil
„Góra pączków, za tą górą tłuste pączki z konfiturą za plackami misa chrustu, bo to dzisiaj są zapusty” (Władysław Broniewski)
???? Tłusty czwartek w naszej szkole i oddziale przedszkolnym upłynął na słodko, z pysznymi pączkami z konfiturą. Od samego rana zapach pączków unosił się na szkolnym korytarzu, a same pączki znikały błyskawicznie ????
Życzymy wszystkim, aby każdy dzień życia był tak słodki, tak ten dzisiejszy ????????
18 maja 2019 roku wystartował projekt „Dar na 100”, którego celem jest podjęcie dzieł charytatywnych, modlitewnych oraz edukacyjnych, jako „dar” z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II.
Wolontariusze z naszej szkoły postanowili przyłączyć się do tak szczytnego projektu. Jako cel postawili sobie wykonanie 100 tulipanów z krepiny (białych i żółtych) oraz obdarowanie nimi osoby chore i samotne.
17 lutego delegacja Wolontariuszy udała się też do Domu Pomocy Społecznej, gdzie składając życzenia z okazji minionych Walentynek oraz zbliżającego się Dnia Kobiet, wręczyła ręcznie wykonane tulipany. Kolorowe kwiaty i uśmiech na twarzach Pensjonariuszek sprawiły, ze od razu zrobiło się wiosennie ????????
Dziękujemy Pani Dyrektor DPS-u za gościnę i obdarowanie naszych wolontariuszy cukierkami ????
Dziękujemy również Pani Agnieszce Ligenza, która pomogła Wolontariuszom w przygotowaniu kwiatów ????????????
#darna100 #darnasto