AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

1 września- rocznica wybuchu II wojny światowej

 
Był 1 września 1939 roku. Tego dnia tak samo jak w poprzednich latach, uczniowie mieli rozpocząć nowy rok szkolny. Jednak ten dzień były innych niż wszystkie ponieważ tego dnia rozpoczęła się wojna, która zmieniła losy nie tylko naszego państwa ale także Europy i świata.
Rankiem 1 września armia niemiecka bez wypowiedzenia wojny przekroczyła granicę Rzeczypospolitej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.
Pokonanie Polski było kolejnym celem Hitlera w Europie. Wcześniejsze sukcesy przywódcy III Rzeszy pokazywały, że demokratyczne państwa europejskie nie są w stanie go powstrzymać. Kilka dni wcześniej 23 sierpnia 1939 roku przedstawiciele dwóch państw totalitarnych- minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem, którego konsekwencją był podział stref wpływów w Europie oraz IV rozbiór Polski (granica miała przebiegać na liniach rzek Narew, Wisła i San).
3 września wypełniając zobowiązania sojusznicze wojnę III Rzeszy wypowiedziała Francja i Wielka Brytania co sprawiło, że konflikt przekształcił się w międzynarodowy. Pomimo wypowiedzenia wojny, wojska państw zachodnich nie podjęły żadnych adekwatnych działań militarnych tak więc Polska została w konflikcie z Niemcami osamotniona.
Wojska niemieckie od samego początku wojny odnosiły liczne sukcesy zarówno na lądzie, w powietrzu jak i na wodzie. Pomimo przewagi Niemców pod każdym względem armia polska oraz zwykli obywatele podjęli nierówną walkę z przeciwnikiem. Niestety kilkanaście dni później, 17 września 1939 Armia Czerwona wkroczyła do Polski tym samym sprawiając, że upadek naszego państwa pozostawał tylko kwestią czasu.