AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Ferie w Laskówce

„Ferie z robotami w Laskówce Chorąskiej”

Ferie zimowe w kończą się .Niestety nie wszystkie dzieci miały możliwość wyjazdu w czasie tego wolnego czasu.

W związku z tym Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Laskówce Chorąskiej, którego prezesem jest pani mgr Anna Jarmuła - Patoń w partnerstwie z dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej – panią mgr Teresą Dąbrowa wyszli naprzeciw oczekiwaniom dzieci oraz ich rodziców i zorganizowali w czasie ferii  zajęcia z robotami dla dzieci 6 letnich oraz uczniów klas I-III w ramach inicjatywy „Mobilna pracownia programowania i robotyki” finansowanej przez Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski

Głównym celem inicjatywy jest wprowadzenie dzieci w świat programowania, zmotywowanie uczniów do zainteresowania się programowaniem, a także nauczenie dzieci rozwiązywania problemów przy pomocy dostępnych narzędzi, jednocześnie  kształtując  umiejętności takie jak: logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia,  precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy i podstaw                j. angielskiego.

Zajęcia prowadzone w 3 grupach (po 12 osób każda) po 2 godziny według ustalonego harmonogramu spotkań, które poprowadzą :  pani mgr Iwona Bieś oraz pani mgr Justyna Wrona – nauczyciele PSP w Laskówce  Chorąskiej pracując na robotach Dash i Dot oraz na grze ScottieGo.

Dzieci są zachwycone zajęciami , a robotami oczarowane. Z wielkim zaangażowaniem włączają się w kolejne etapy działań ucząc się tym samym programowania.

 

 

                                                                             

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci” – pod takim hasłem 6 lutego 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Miał on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Z tej okazji podjęliśmy wiele działań, do których przygotowywaliśmy się przez ostatnie tygodnie. Jednym z nich było zaproszenie przedstawicieli Policji na pogadankę na temat bezpieczeństwa w sieci. Nasze zaproszenie przyjęła Pani mł. asp. Agata Bulwa – asystent do spraw nieletnich oraz Pan mł. asp. Marcin Cygan – dzielnicowy Laskówki Chorąskiej.  W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Komendzie Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej za wspieranie naszej placówki w działaniach powiązanych z bezpieczeństwem.

Korzystając z obecności gości odbył się Quiz Wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie dla klas IV-VII, do którego przystąpiło 13  uczniów z naszej szkoły. Uczestnicy Quizu losowali pytania przygotowane przez panią mgr Annę Jarmułę-Patoń i udzielali odpowiedzi przed komisją, w której skład wchodziła Pani Dyrektor mgr Teresa Dąbrowa oraz przedstawiciele Policji. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny zorganizowany przez panią mgr Małgorzatę Figiel, któremu przewodziło hasło tegorocznego DBI. Pomiędzy konkursami uczniowie klasy IV i VI przygotowani przez panią Annę Jarmułę – Patoń przedstawili krótkie scenki obrazujące jakie niebezpieczeństwo niesie nierozsądne korzystanie z Internetu.

Dekoracje wykonała pani Justyna Wrona.

Wyniki konkursu:

Quiz Wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie

I miejsce Aleksandra Miękina klasa IV

II miejsce Patryk Wałaszek klasa IV

III miejsce Jowita Ligenza klasa VI

Wyróżnienie : Wiktoria Mikuła (kl. IV), Paweł Masłoń (kl. IV) Jakub Bieś (kl. VI),

 

Konkurs plastyczny „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

I miejsce  Jowita Ligenza klasa VI

II miejsce Adrianna Jurek klasa III

III miejsce Gabriela Ptak klasa III

Wyróżnienie Wiktoria Prząda klasa III

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe sponsorowane przez Wojewódzką Komendę Policji Krakowie.

 

Na koniec spotkania przedstawiciele Policji przypomnieli dzieciom zasady BHP podczas ferii zimowych z szczególnym uwzględnieniem miejsc rekreacji i wypoczynku zimowego.

opracowanie: Justyna Wrona 

„ Medialność młodego pokolenia ”

Dnia 31 stycznia 2018 roku została przeprowadzona w naszej szkole pogadanka dla uczniów klas 4 -7, przez pedagoga szkolnego, na temat: „ Medialność młodego pokolenia ”. Obecnie dzieci i młodzież żyją w szybko zmieniającym się świecie mediów elektronicznych. Telewizja, komputer z dostępem do Internetu, telefon, towarzyszy im od urodzenia i wpływa na ich styl życia. Współczesne młode pokolenie

ze względu na swoje medialne zainteresowania i sposób korzystania z nich, bywa nazywane pokolenie: „kciuka”, „kopiuj – wklej”, „sieciakami”. Pogadanka miała ma celu uświadomienie dzieciom jakie negatywne skutki może przynieść nadmierne korzystanie z mediów min. osoby uzależnione: nie posiadają umiejętności komunikowania własnych uczuć; nie potrafią utrzymać pozytywnych relacji z innymi;

nie mogą zrozumieć cudzego punktu widzenia; nie posiadają umiejętności głębszej refleksji; nie potrafią wyciągać ogólnych wniosków, czy przyjąć szerszego punktu widzenia; zapamiętują mnóstwo informacji, ale nie potrafią ich zinterpretować. Rozmawiano również o sieciowej wolności i odpowiedzialności z tym związanej. Uczulono uczniów: że warunkiem dobrego funkcjonowania w świecie mediów jest odpowiednie przygotowanie nie tylko pod względem technicznym, ale również pod względem humanistycznym i społecznym. Zachęcano do bezpiecznego, odpowiedzialnego i kreatywnego korzystania

ze współczesnych mediów.