AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

„MOJE ZDROWIE- MOJA SIŁA, WIELKA MOC”

W roku szkolnym 2019/2020 grupy przedszkolne „Kolorowe nutki” oraz „Wesołe literki” wzięły udział w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień „MOJE ZDROWIE- MOJA SIŁA, WIELKA MOC”. Innowacja pedagogiczna realizowana jest od września 2019r. do maja 2020r. Projekt składa się z pięciu modułów, w których przedstawione są zadania jakie przedszkolaki mają do wykonania. Po wykonaniu wszystkich modułów dzieci otrzymują certyfikat grupowy za uczestnictwo w projekcie. W pierwszym półroczu przedszkolaki zrealizowały dwa moduły:

  • „Żyję zdrowo i bezpiecznie”,
  • „Jestem tym co jem i piję”.

W pierwszym module dzieci zaprosiły do przedszkola Panią pielęgniarkę, od której

dowiedziały się co oznacza pojęcie „Zdrowie”, jaki ono ma wpływ na nasze życie, a także omówiły sposoby ochrony zdrowia i życia oraz poznały pracę pielęgniarki. Dzieci stworzyły kodeks zdrowego i bezpiecznego ucznia, utrwaliły zasady bezpieczeństwa oraz dowiedziały się o wielu zagrożeniach, jakie mogą napotkać na swojej drodze od najmłodszych lat. Ostatnim zadaniem był quiz wiedzy o zdrowiu i bezpieczeństwie w formie krzyżówki.

            Drugi moduł dotyczył poznania „Piramidy żywienia”, w tym celu do przedszkola przyszły Panie dietetyczki z Centrum dietetycznego Naturhouse. Dzieci miały możliwość poznania ich zawodu oraz omówienia i posegregowania produktów żywnościowych, które mają wpływ na nasze zdrowie. Dowiedziały się również, że nie tylko zbilansowana i zdrowa dieta jest czynnikiem sprzyjającym zdrowiu, ale także poznały różne formy ruchu jakie powinniśmy wykonywać każdego dnia. W drugim zadaniu przedszkolaki wzięły udział w zabawie badawczej polegającej na uświadomieniu dzieciom ile łyżek cukru jest w ich ulubionych napojach oraz jak to wpływa na ich zdrowie. Wiedząc już wszystko o żywności i formach ruchu przygotowaliśmy smaczne i kolorowe kanapki ze świeżych warzyw.

            Realizując dwa pierwsze moduły dzieci zrozumiały znaczenie zdrowia dla rozwoju człowieka, utrwaliły prawidłowe nawyki higieniczne i zachowania prospołeczne oraz poznały ciekawe zawody. Przed nami zostały do omówienia jeszcze trzy moduły. Ciekawe kto jeszcze odwiedzi nasze przedszkole, z pewnością dzieci nie mogą się już doczekać.

Opracowanie – Iwona Bieś