Ostatnio w naszej szkole ...
XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci
„Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie wykonali liczne prace na konkurs plastyczny, który w bieżącym roku szkolnym przebiegał pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Uczestnicy konkursu mieli przedstawić sposoby zapobiegania najczęściej zgłaszanym do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypadkom – upadkom osób. Przesłanie konkursu w tym roku zobrazowało 39 164 uczniów z 3 169 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Zgodnie z regulaminem konkursu, Centralna Komisja Konkursowa dokonała wyboru najlepszych prac spośród 96 zakwalifikowanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe. Ku naszej ogromnej radości I miejsce, w 2 kategorii wiekowej, w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” zajęła uczennica klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej Milena Motyl. Uczennica Milena Motyl została nagrodzona również za zdobycie I miejscem w etapie wojewódzkim w/w konkursie. W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, w dniu 15 czerwca 2022, odbyło się uroczyste podsumowanie XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” oraz wręczenie nagród laureatom. Jesteśmy dumni , że dyplomy i cenne nagrody odebrała min. Milena Motyl, która godnie reprezentowała nasza szkołę. W tym roku laureaci otrzymali sprzęt multimedialny ufundowany przez Prezesa Kasy, a także wiele innych nagród przygotowanych przez współorganizatorów i partnerów konkursu. Na gali do zebranych przemówił min. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Prezes Aleksandra Hadzik. Pani Prezes doceniła wysoki poziom nagrodzonych prac i przypomniała jak ważna jest ich rola edukacyjna oraz stwierdziła: „Obraz czy rysunek najlepiej przemawiają do ludzkiej wyobraźni i dłużej pozostają w pamięci. Gdy stykamy się z niebezpieczeństwem w rzeczywistości, ten obraz ostrzegający nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem zazwyczaj nam się przypomina.”
Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim była tegorocznym organizatorem Konkursu Literackiego zatytułowanego "W rodzinnym domu uczył się miłości do ludzi",upamiętniającego sylwetkę kardynała Wyszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII: Laura Pikul i Patryk Wałaszek. 9 czerwca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.Payryk Wałaszek zdobył pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy.
6 czerwca w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu dzwonków alarmowych wszystkie dzieci i starsi uczniowie przepisowo opuścili budynek szkoły udając się do wyznaczonego miejsca zbiórki. Na szczęście to tylko ćwiczenia, ale pokazały nam, że w chwili zagrożenia nasi uczniowie potrafią zachować zasady bezpieczeństwa.
We wtorek, 31 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. To wyjątkowe święto, który każdy z nas zna i szanuje. Wszyscy znają rolę mamy i taty w życiu dziecka i wiedzą, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, aby dzieci były zdrowe, radosne, życzliwe i otwarte na innych. Tego dnia uczniowie klas I-III zaprezentowali wyjątkową część artystyczną. Było troszkę stresu i tremy, ale dzieci dały z siebie wszystko i pochwaliły się swoim talentem recytatorskim, wokalnym i tanecznym. Bardzo się starały podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Występ upłynął w atmosferze wielkiego przejęcia dzieci i oczywiście wielkiej radości rodziców. Po pięknych występach artystycznych dzieci wręczyły swoim rodzicom medale "Super Mamy" i "Super Taty". Miło było patrzeć na dumne i uśmiechnięte twarze rodziców, na których jednocześnie nie dało się ukryć wzruszenia.
31 MAJA –ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU
Każdy z nas potrafi wymienić kilka lub kilkanaście świąt obchodzonych w ciągu roku. Z pośród tych licznych świąt na uwagę zasługuję także Światowy Dzień Bez Tytoniu, który przypada na 31 maja. W tym roku Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzony jest pod hasłem: „Tytoń – zagrożenie dla środowiska”. W ramach tego święta, uczniowie klas 6-8 mieli okazję uczestniczyć w prelekcji, której celem było podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od uprawy aż po generowanie toksycznych odpadów. Uczestnicy dzielili się swoimi przemyśleniami i jednogłośnie zgodzili się, że powszechność stosowania wyrobów tytoniowych ma niezwykle zgubny wpływ na nasze środowisko naturalne.
Opracowała
Dominika Gazduła