Ostatnio w naszej szkole ...
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.
Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
27 września obchodzone jest święto państwowe Dzień Polskiego Państwa Podziemnego (uchwała Sejmu z 11 września 1998 r.).
W naszej szkole zostałą prxzygotwana gazetka.
"Niech syberyjskie tajgi zanucą Tym, co zasnęli tam wieczystym snem, Polską melodię prosto znad Wisły, Którą chcą słuchać nocą i dniem. Bo syberyjska tajga już umie Nucić melodii ojczystej zew I dzikie kwiaty tam na grobach rosną, I się czerwienią jak nasza, polska krew."
17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszano do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków.
INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY
Godz. 8.00 klasy IV – VIII i oddział przedszkolny
Godz. 9.00 klasy I-III
Po mszach św. krótkie spotkania informacyjne dla uczniów na sali gimnastycznej, a po nim spotkanie w klasach z wychowawcami.
Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata, Polacy zatrzymali bowiem marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa ta zadecydowała również o zachowaniu niepodległości przez Polskę.
101 lat temu – w sierpniu 1920 roku – do obrony niepodległości przed bolszewickim najazdem przystąpiło całe polskie społeczeństwo, dając wybitne świadectwo solidarności i zapominając o antagonizmach. Tysiące mężczyzn wstępowały ochotniczo do Wojska Polskiego, wpłacano ofiary pieniężne na armię, a poparcie dla władz manifestowały wszystkie ugrupowania polityczne i grupy zawodowe.
Bolszewicy podeszli pod Warszawę. 13 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się walki w rejonie Radzymina i Ossowa, gdzie poległ bohatersko ks. Ignacy Skorupka, kapelan 36. Pułku piechoty Legii Akademickiej (14 sierpnia). Trzy dni później Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło ofensywę znad Wieprza, wspierając obrońców stolicy, którzy bili się pod Radzyminem. Polacy odnieśli wielkie zwycięstwo, a bolszewicy w panice zaczęli wycofywać się na wschód.
Gdy w połowie sierpnia 1920 roku ważyły się losy polskiej stolicy, pod Zadwórzem (Zadwórze – to Polskie Termopile dowód największego męstwa, odwagi i poświęcania Ojczyźnie Polskiego Żołnierza – przeczytaj o nich) niedaleko Lwowa 330 ochotników pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stawiło bohaterski opór przeważającym siłom Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Polacy ponieśli wielką ofiarę – w walce poległo 318 obrońców Zadwórza – ale opóźnili ofensywę bolszewicką, przekreślając wrogie plany zdobycia Lwowa.
W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia (rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej – zwana też Cudem nad Wisłą) będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.
Zachęcamy do przeglądnięcia wyjątkowego materiału – specjalnej strony przygotowanej na tą okoliczność (101 lecia Bitwy Warszawskiej) – zgromadzono tam wyjątkowe zdjęcia, materiały filmowe i relacje świadków tych wydarzeń. Całość jest opisana w ciekawej i przystępnej formie. Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią – zapewniamy, że pozytywnie zaskoczymy! Czy wiecie co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego „King Kong”? Niepodległa.gov.pl
Zachęcamy do przeglądnięcia wyjątkowego materiału – specjalnej strony przygotowanej na tą okoliczność (101 lecia Bitwy Warszawskiej) – zgromadzono tam wyjątkowe zdjęcia, materiały filmowe i relacje świadków tych wydarzeń. Całość jest opisana w ciekawej i przystępnej formie.
Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią – zapewniamy, że pozytywnie zaskoczymy! Czy wiecie co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego „King Kong”?
Niepodległa.gov.pl
https://bitwa1920.gov.pl/pl
Źródło: IPN, https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r, https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2510047,100-lat-temu-ruszyla-bolszewicka-ofensywa-Zatrzymala-ja-dopiero-Bitwa-Warszawska
1 sierpnia 2021 roku o godzinie 17 minie 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla jednych - największego zrywu patriotycznego, dla innych - pozbawionego szans powodzenia straceńczego aktu. Dla wszystkich - chwila refleksji i pamięci o poległych.
Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły". "Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody- Dyrektor szkoły wraz z gronem