Ostatnio w naszej szkole ...
Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej Dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej informuje, że od dnia 12 do 25 marca 2020 roku zajęcia w szkole zostają zawieszone. 12 i 13 marca br. to dni, w których w szkole nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Proszę, aby do szkoły przyszły tylko te dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki. Od 16 marca bezwzględnie już wszyscy uczniowie nie przychodzą do szkoły. Szkoła jest zamknięta!
Dyrekcja
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, pecjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
Rodzicu,
Uczniu,
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Skrót informacji o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty rok szkolny 2019/2020 Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. ]
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
1. języka polskiego
2. matematyki
3. języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.: 1. języka polskiego 2. matematyki 3. języka obcego nowożytnego 4. jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Przebieg egzaminu ósmoklasisty Egzamin odbywa się w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
1. pierwszego dnia 21.04 – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
2. drugiego dnia 22.04 – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
3. trzeciego dnia 23.04– egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Zadania na egzaminie ósmoklasisty.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Wyniki i zaświadczenia W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin, składali dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie. UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku. UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy) przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Budowa arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego W pierwszej części arkusza zamieszczone będą dwa teksty: tekst literacki (liryczny, epicki lub dramatyczny), tekst nieliteracki (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny), oraz odnoszące się do nich zadania. Poza tym mogą pojawić się również zadania z fragmentami innych tekstów literackich i nieliterackich, z tekstami ikonicznymi (np. plakat, reprodukcja obrazu), przysłowiami, powiedzeniami, frazeologizmami. W zadaniach egzaminacyjnych nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności: - wnioskowania, - argumentowania, - formułowania opinii. Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji kulturowych (np. interpretacji plakatu), literackich (np. rozumienia sensu utworów), językowych (np. świadomego korzystania z różnych środków językowych). W drugiej części arkusza uczeń znajdzie propozycje dwóch tematów wypracowań, z których będzie wybierał jeden i pisał tekst nie krótszy niż 200 słów. - temat o charakterze twórczym (np. opowiadanie twórcze) - temat o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawka, artykuł, przemówienie)
Egzamin z matematyki trwa 100 minut. Arkusz egzaminacyjny zawiera od 19 do 23 zadań. W arkuszu jako pierwsze zamieszczone są zadania zamknięte (około 15), a po nich – zadania otwarte (około 6). Za poprawne rozwiązanie zadań zamkniętych otrzymuje się mniej więcej połowę wszystkich punktów możliwych do zdobycia. Pozostałą połowę punktów uzyskuje się za rozwiązanie zadań otwartych. Za rozwiązanie zadania otwartego dowolnym poprawnym sposobem (nawet nie najprostszym) otrzymuje się maksymalną liczbę punktów.
CO SPRAWDZA EGZAMIN Z MATEMATYKI? Zadania w arkuszu egzaminacyjnym sprawdzą kompetencje matematyczne ucznia, czyli: umiejętność zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce, znajomość faktów matematycznych (wzorów, reguł postępowania), zdolność analizowania i rozwiązywania problemów, w tym także planowania procesu ich rozwiązywania. W arkuszu spotkamy się z zadaniami dotyczącymi wykorzystania matematyki na co dzień – zarówno tej ujętej we wzory i reguły, jak i tej, która jest pewnym specyficznym sposobem myślenia i działania. OD CZEGO ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA? Rozwiązywanie zadań z matematyki to codzienna szkolna praktyka. Egzaminowi towarzyszy dodatkowo presja czasowa, a także – często – zdenerwowanie. Dlatego przy okazji każdej klasówki czy egzaminu próbnego przypominamy uczniom pewne zasady, które ułatwią osiągnięcie lepszych wyników: Zasada 1. Zajmij się najpierw zadaniami, które potrafisz rozwiązać. Zadania, które „nie wychodzą”, analizuj w drugiej kolejności. W ten sposób lepiej wykorzystasz czas przeznaczony na egzamin. Zasada 2. Każde polecenie przeczytaj uważnie co najmniej dwa razy. Każdy wyraz może okazać się ważny i zawierać wskazówki potrzebne do zaznaczenia poprawnej odpowiedzi lub sformułowania rozwiązania. Zasada 3. Analizę zadania uzupełniaj o rysunek, schemat, tabelkę. Graficzne rozpracowanie zadania pozwala czasami na znalezienie sprytniejszego czy szybszego rozwiązania. Zasada 4. Nie trwaj zbyt długo przy jednym pomyśle na rozwiązanie, gdy nie daje on oczekiwanych rezultatów – spróbuj jeszcze raz od początku inną metodą. Zasada 5. Sprawdź otrzymany wynik, czyli odpowiedz sobie na pytanie, czy spełnia on wszystkie warunki sformułowane w zadaniu.
Szczegółowe informacje dotyczące zarówno egzaminu ósmoklasisty umieszczone są na: www.oke.krakow.pl, https://cke.gov.pl/
Sport to zdrowie
02.03.2020 grupy przedszkolne „Kolorowe literki” oraz „Wesołe nutki”, a także klasy I-III gościły w swoich progach trenera pływania panią Olgę Kopałę, która jednocześnie jest instruktorem pływania, a także ratownikiem Krytej pływalni w Dąbrowie Tarnowskiej. Młodzi uczestnicy poznali najważniejsze zasady obowiązujące na pływalni tj. czystość i higiena osobista, zmiana obuwia, odpowiednie kąpielówki oraz kultura osobista. Pani Olga omówiła style pływania, jakich uczy, a także pokazała jaki sprzęt i akcesoria można wypożyczyć na pływalni. Dzieci miały możliwość sprawdzenia, który ze styli pływania najbardziej im odpowiada. W tym dniu nie brakowało pytań ze strony dzieci. Dla wszystkich uczestników była to bardzo cenna i ważna pogadanka, a dzieci z wielką uwagą wysłuchiwały Pani Olgi.
Opracowała: Iwona Bieś
20 lutego 2020 r. ,w Zespole Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, troje naszych uczniów wzięło udział w Powiatowym Konkursie: nt. : "Wirusowe zapalenie wątroby typu A,B,C oraz Znamię? Znam je?-czerniak”. Partnerem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej.
W konkursie wzięło udział 10 szkół oraz 38 uczniów. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą znajomością tematu. Uzyskali: Aleksandra Panek i Karolina Bieś 6. miejsce oraz Kacper Chmura 11.miejsce.
Uczniów do konkursu przygotwała pani Agnieszka Ligenza
Serdecznie gratulujemy!
Opracowanie - Agnieszka Ligenza
2 marca 2020 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowany przez Panią Annę Jarmułe-Patoń oraz uczniów klasy V i VI. Celem apelu było przywrócenie pamięci i oddania hołdu tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległą, demokratyczną Polskę. Dekorację wykonała Pani Justyna Wrona.
opraxcownaie - Justyna Wrona
3 marca 2020 roku w naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadance na temat : „Profilaktyka zdrowotna w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach zachorowaniami na koronawirusa”. Uczestnicy pogadanki dowiedzieli się czym jest koronawirus, jakie są drogi zakażenia wirusem oraz jakie są objawy chorobowe. Uczniowie zostali dokładnie poinstruowani jak zachować środki ostrożności, aby się nie zarazić i jak postępować w przypadku ewentualnego zakażenia wirusem. Uczniowie z zaciewawieniem wysłuchali wszelkich wskazówek .
A oto kilka z nich:
Jak uniknąć zakażenia? Pamiętaj!!! 1.Często myj ręce!
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosój zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody lub zdezynfekuj je. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachowaj bezpieczną odległość .
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę, aby nie wdychać wirusa.
4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów, gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły.
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny. Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów, w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem.
Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn.
7.Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia.
8. Unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego . Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
9. Zapobiegaj innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
10. Dbaj o odporność, wysypiaj się, dbaj o kondycję fizyczną i racjonalne odżywianie.
Stosując te zasady zmniejszasz ryzyko zakażenia nie tylko koronawirusem, ale i innymi wirusami.
opracowanie - Agnieszka Ligenza
W ramach działań profilaktycznych przekazuję Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.
Wszyscy powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
W przypadku podejrzenia przeziębienia i choroby nie należy przychodzić do szkoły – dotyczy to uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły. Jeżeli nie nastąpił kontakt z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły rodzicom dziecka do 8. roku życia, należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).
Należy na bieżąco sprawdzać komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Szkolny konkurs historyczny Generał Józef Bem
– patron naszej szkoły
Organizatorzy konkursu:
- Dyrektor Szkoły Podstawowej
- Nauczyciele odpowiedzialni za organizację konkursu: mgr Anna Jarmuła – Patoń
Cele konkursu: Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów postacią patrona naszej szkoły, generała Józefa Bema - tarnowianina, bohatera walk o wolność Polski i Węgier. Chcemy rozbudzić zamiłowanie do historii naszej ojczyzny, tak aby zdobyta wiedza historyczna kształtowała w dzieciach i młodzieży postawę patriotyzmu. Patron naszej szkoły to wzór godny naśladowania, od którego mogą się uczyć szacunku dla takich wartości jak wolność, tolerancja, prostota i skromność, osobista odwaga, wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu, poszanowanie drugiego człowieka.
Regulamin konkursu:
I – etap – test pisemny 45 minutowy dla uczniów ,
II – test pisemny dla 9 uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów w I etspie
II – etap – teleturniej w którym 6 uczniowie którzy zdobyli największą ilość punktów w II etapie ) odpowiadać będą na wylosowany zestaw pytań .
- IIIetap teleturniej, uczniowie odpowiadać będą na wylosowany zestaw pytań
4. Zgłoszenie udziału w konkursie do 28 lutego 2020 roku: - klasy IV-VIII – uczniowie zgłaszają swój udział do pani Anny Jarmuła – Patoń -
Termin konkursu: I etap 5 marca 2020 rok
II etap 12 marca 2020 rok III etap finał – 19 marca 2020 r – DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród w czasie uroczystej akademii z okazji Święta Patrona 19 marca 2020 r.
Wszystkie materiały do konkursu do pobrania u Pani Anny Jarmuły- Patoń