Ostatnio w naszej szkole ...
W czwartek, 16 stycznia, w naszej szkole odbyła się akcja pt. „Zarażamy wiedzą”. Uczniowie klasy V, w ramach kółka biologicznego, przygotowali ponad 300 ciekawostek o roślinach i zwierzętach. Ciekawostki te zostały zapisane, po jednej, na karteczkach samoprzylepnych, które zostały poprzyklejane na korytarzu szkolnym.
Oczywiście cała ta akcja była przygotowywana w wielkiej tajemnicy przed pozostałymi uczniami szkoły. Udało się uzyskać element zaskoczenia! Uczniowie wychodzący z sal lekcyjnych, widząc cały korytarz w karteczkach, na początku nie wiedzieli o co chodzi. Jednak po chwili zaczęli zbierać karteczki, bawiąc się przy tym doskonale. Każdy uczeń, który zebrał kilka karteczek, mógł zapoznać się z kilkoma ciekawostkami biologicznymi. O to właśnie nam chodziło! Każdy sposób przekazania wiedzy jest dobry!
opracowanie Agnieszka Ligenza
14 stycznia 2020r. odbyły się eliminacje do VII Międzygminnego Festiwalu Kolęd DĄBROWA - RADGOSZCZ w Dąbrowskim Domu Kultury. Naszą szkołę reprezentowali Aleksandra Jurek kl.2, Klaudia Pikul kl.3, Tomasz Król kl.5 i Laura Pikul kl.6, którzy wykonywali utwory jako soliści, a także zespoły muzyczne: zespół "A-psik!" (dziewczynki z klasy II i lll: Julia Mikos, Natalia Lech, Aleksandra Jurek, Lena Jaworek, Milena Motyl, Milena Prząda, Emilia Świętek, Klaudia Pikul, Julia Chmura, Nikola Kawalec, Zuzanna Świętek, Oliwia Wałaszek, Martyna Bieś, Amelia Schab) oraz zespół "Rach-Ciach" (uczniowie z klasy V i Vl: Wiktoria Prząda, Aleksandra Kubacka, Nikola Tatarczuch, Zuzanna Talanda, Adrianna Jurek, Emilia Świątek, Gabriela Ptak, Tomasz Król, Szymon Prząda, Sebastian Wolański, Laura Pikul, Wiktoria Mikuła, Emilia Panek, Aleksandra Miękina). Uczestnicy z wszystkich szkół zaprezentowali bardzo bogaty i urozmaicony repertuar. Jury wyłoniło laureatów w kilku kategoriach wiekowych, z podziałem na występy solistów oraz zespoły. Występy uczniów naszej szkoły zostały docenione. Wyróżnienie otrzymał zespół " A-Psik" , lll miejsce zespół "Rach- Ciach", ll miejsce Laura Pikul i l miejsce Tomasz Król. Wszystkim wykonawcom gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia w finale konkursu, który odbędzie się 19 stycznia 2020r. o godz. 14:00 w DDK.
opracowanie Justyna Król
Klasa I bierze udział w innowacji pedagogicznej „Czytam z klaską, czyli lekturki spod chmurki”. W ramach innowacji, w miesiącach październik-grudzień zrealizowaliśmy MODUŁ I - Fikuśne "Lekturki spod chmurki". Jako pierwszą lekturę wybraliśmy Baśnie H. CH. Andersena, a dokładniej "Nowe szaty cesarza.” Swoją przygodę z "fikuśnymi lekturkami" rozpoczęliśmy od przygotowania kącika czytelniczego oraz od założenia i ozdobienia, a także podpisania pierwszej strony lekturnika. Po przeczytaniu wybranej lektury uzupełniliśmy wszystkie strony przypisane do MODUŁU I. Do przeczytania lektury zaprosiliśmy Panią Iwonkę - nauczyciela oddziału przedszkolnego. Wybraną lekturę słuchaliśmy z zaciekawieniem. Jednym z zadań, jakie wspólnie wybraliśmy było wykonanie postaci głównego bohatera na dużym arkuszu szarego papieru. To zadanie podobało nam się najbardziej! Podzieliliśmy się na dwie grupy i wykonaliśmy dwie wersję Cesarza. Kolejnym zadaniem było wykonanie zakładek do książek. Motywem przewodnim były oczywiście korony. Z niecierpliwością czekamy na omówienie kolejnej lektury z MODUŁU II
„Znamię! Znam je?”
Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze w naszej szkole dnia 6 grudnia 2019 r. odbyła się prelekcja dla klas VI-VIII w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego „Znamię! Znam je?” pod patronatem honorowym Głównego Inspektora Sanitarnego oraz patronatem merytorycznym Akademii Czerniaka.
Dzięki prelekcji, zainteresowani dowiedzieli się co to jest czerniak, gdzie najczęściej występuję, kto jest w grupie ryzyka oraz jak wygląda profilaktyka złośliwego nowotworu skóry. Uczniowie zapoznali się z tak zwanym ABECADŁEM czerniaka oraz obejrzeli film o szybkim kursie samooceny skóry. Na koniec, wszyscy uczestnicy prelekcji zostali poproszeni o wypełnienie krótkiego quizu, który podsumował omawiane zagadnienia.
Opracowała Dominika Gazduła
Uczniowie klasy V naszej szkoły, korzystając z różnych źródeł informacji, opracowali i przygotowali plakat na temat wpływu dymu tytoniowego na organizm ludzki. Plakat ten umieścili na szkolnym korytarzu, tak aby dzieci, młodzież , a także dorośli odwiedzający naszą szkołę mogli zapoznać się z tymi informacjami. Uczniowie klasy V mają nadzieję, że wszyscy, którzy zapoznają się z tymi faktami, nigdy nie zapalą ani jednego papierosa, a palacze poważnie rozważą rzucenie tego nałogu.
opracowanie - Agnieszka Ligenza
5 stycznia 2020r. w Centrum Kulturalno-Społecznym w Laskówce Chorąskiej odbyło się Spotkanie Opłatkowe zorganizowane przez sołtysa wsi p.Jacka Świątka i radę sołecką.Oprócz mieszkańców Laskówki w spotkaniu uczestniczyli:burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, , księża parafii Odporyszów z księdzem proboszczem Januszem Oćwieją na czele oraz dyrektor tutejszej szkoły p.Teresa Dąbrowa.Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy V i VI, który przygotowały:p. Małgorzata Figiel, p.Katarzyna Kosmala i p.Justyna Król.Dzieci w swym wystąpieniu przybliżyłi tradycję Bożego Narodzenia oraz przypomniały o wartościach takich jak miłość, wzajemny szacunek i empatia, które powinny towarzyszyć nam nie tylko w okresie świąt, ale przez całe nasze życie.
Opracowanie - Katarzyna Kosmala
„Warsztaty świąteczne - zapach świąt” Zadanie projektowe „Warsztaty świąteczne - zapach świąt” warsztaty dla dzieci i młodzieży będzie realizowane jest w Szkole Podstawowej w Laskówce Chorąskiej w okresie od 15.12.2019 do 28.12.2019. Odbiorcami zadania „Warsztaty świąteczne –zapach świąt”, sa mieszkańcy Województwa Małopolskiego, a w szczególności dzieci i młodzież z Laskówki Chorąskiej, Chorążca i Sieradzy, obojga płci. Sale zostaną udostępnione przez szkołę nieodpłatnie. Celem zadania publicznego jest integracja społeczności lokalnej – dzieci i młodzieży, podniesienie świadomości przynależności do społeczności lokalnej wśród mieszkańców, poszerzenie oferty aktywnego spędzania wolnego czasu , rozwijanie talentów muzycznych aktywizacja społeczności lokalnej, promowanie w środowisku lokalnym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Laskówce Chorąskiej. W ramach zadania odbyły następujące przedsięwzięcia: Warsztaty kulinarne wypieki - to pieczenie pierników, ciasteczek i ciast świątecznych. W czasie tych warsztatów , dzieci samodzielnie przygotowały ciasta piernikowe, ciasteczka piernikowe, sernika na spodzie piernikowym.
Warsztatów kulinarne potrawy - to przygotowanie popularnych wigilijnych potraw – barszcz czerwony z krokietem oraz kapusta z grzybami. Przygotowane potrawy były degustowane w czasie na wigilii szkolnej w dniu 20.12.2019r.
W ramach projmektu odbył się ."Konkurs kolęd " la dzieci z klas 1-8 , w dniu 17 grudnia. W konkursie wzieło udział 20 dzieci .
W przedsięwzięcie włączeni byłi również rodzice dzieci ze szkoły. Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w kwocie 4000,00 zł