Ostatnio w naszej szkole ...
ANRDZEJKI W PRZEDSZKOLU
Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach.
W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się czwartek 30 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. W czasie wróżb prowadzonych przez panią Iwonkę mogli poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wróżby-konkursy były wielką atrakcją.
Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....
30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Jest to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Andrzejki główną atrakcją są wróżby. W naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował wróżby dla uczniów klas IV-VII. Wróżono kim się będzie w przyszłości, zgadywało się imię swojej wybranki, wybranka itp. Był także zabawne konkury prowadzone prze Ole Kozioł i Mikołaja Saka oraz nauka tańca belgijka. Andrzejki były udane i każdy się na nich dobrze bawił.
Andrzejki są obchodzone 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz wigilia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji oraz Rosji. . Pochodzenie andrzejkowych wróżb prawdopodobnie wskazuje na starożytną Grecję. W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość, najczęściej matrymonialną.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub jej cienia możemy wywróżyć przyszłość.
W dniu 27 listopada nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola i szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem oraz przyniosły namalowany jego portret. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misi owej krainie.
Samorząd Uczniowski przygotował dla najmłodszych zabawy i czytanie fragmentów książek o misiach oraz zabawy i konkursy. Z przyniesionych prac została wykonana piękną dekoracja, którą może było podziwiać jeszcze do wtorku.
25 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 116 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.
Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek
„Na ludową nutę” pod takim hasłem odbył się kolejny koncert spotkania z muzyką dla klas 0-VI.
Miło było nam przy tej okazji gościć tancerkę z zespołu „Świerczkowiacy”Uczniowie mieli możliwość poznać najbardziej znane tańce ludowe i wysłuchać pięknych utworów.
Był też czas na zabawę przy dźwiękach instrumentów.
W piątek 24 listopada został zorganizowany pierwszy wyjazd na lodowisko do Dębicy.
Wzięło w nim udział 39 osób uczniów i rodziców. Opiekunami grupy uczniów była p. Teresa Dąbrowa, p. Anna Jarmuła- Patoń , p. Katarzyna Jurek.
Wszyscy z ogromnym zapałem wjechali na taflę. Jedni doskonalili swe umiejętności, a inni dopiero zaczynali swą przygodę z łyżwami. Niestrudzenie podnosili się z kolejnych upadków, by znów jechać dalej. Dla nich za wytrwałość i upór ogromne brawa od opiekunek. Na lodowisku spędziliśmy dwie godzin.
Celem wycieczki było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, nauka jazdy na łyżwach propagowanie sportów zimowych i aktywnego stylu życia, integracja klas oraz oczywiście dobra zabawa.
Wyjazd sprawił wszystkim ogromną radość. Uczniowie bez zastrzeżeń dostosowali się do regulaminu. Spokojnie i bezpiecznie korzystali z lodowiska, dzięki czemu zasłużyli na pochwałę i obietnicę kolejnego wyjazdu na lodowisko. W świetnych humorach mimo późnej pory ( 21.40 ) wracali do domu. Uczniowie już czekają na następny wyjazd.
We wtorek 28 listopada 2017r. o godzinie 17.00 odbędzie się drugie w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami.
W razie konieczności indywidualnych rozmów – wszyscy uczący nauczyciele będą w szkole w godz. 17.00 – 18.00
Samorząd Uczniowski oraz Wolontariusze wraz z opiekunami zwrcają się z orgomną prośbą o wsparcie w niesieniu pomocy Wychowankom Domu Dziecka w Dąbrowie Tarnowskiej.
Obecnie w Domu Dziecka mieszka 10 dziewcząt i 14 chłopców. Najmłodzsze dzieci to w wieku 5 i 7 lat.
Zbióka potrwa do 24 listopada.
Wszystkie przyniesione artkuły mozna skłądać w specjalnie przygotowanych i oznakowanych pudełkach lub bezpośrednio u Wolontariuszy i Samorzadu Uczniowskiego.
Nie bądźmy obojętni na potrzeby innych.
Mile widziane kosmetyki do pielęgnacji ciała, książki, słodycze.
Liczymy na Wasze wsparcie!
14 listopada 2017 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w gminnym konkursie na „Pacynkę – bohatera z bajeczek Wandy Chotomskiej” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Jest nam niezmiernie miło, gdyż nasza uczennica – Oliwia Wałaszek z klasy I zdobyła wysokie II miejsce. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie, ponieważ konkurencja była duża. W konkursie brało udział ponad 60 różnorodnych i przepięknych pacynek. Pozostali nasi uczniowie biorący udział w tym konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy.
opracowanie - Justyna Wrona
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.
W naszej szkole 10 listopada 2017r.. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły. Uczniowie klas VII przy pomocy uczniów z klasy III, IV i VI przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Występ z uczniami przygotowała pani Małgorzata Figiel
11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku.
Kiedy nagle las zaszumi,
Mowę sosny gdy zrozumiesz…
To jest PolskaGdy zobaczysz gdzieś topole
Królujące ponad polem…
To jest Polska