Ostatnio w naszej szkole ...
14 września uczniowie naszej szkoły wraz z panią Dyrektor oraz nauczycielami wzięli udział w Mszy Świętej za Ojczyznę. Podczas tej pięknej uroczystości uczniowie klasy VIII : Gabriela Ptak oraz Tomasz Król wyrecytowali wcześniej przygotowane wiersze patriotyczne oraz złożyli wiązankę i znicz pod tablicą upamiętniającą. Po błogosławieństwie uczniowie klasy I mogli poświęcić swoje plecaki i przybory szkolne, zapewniając sobie tym samym błogosławieństwo nie tylko w pierwszym roku nauki, ale przez cały okres trwania edukacji.
Na początku września uczniowie klasy I poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Korzystając ze sprzyjającej pogody postanowili swą wiedzę wykorzystać w praktyce. Krótki spacer po okolicy pozwolił bliżej przyglądnąć się znakom drogowym oraz utrwalić zasady przechodzenia przez pasy. W końcu najefektywniej uczymy się poprzez działanie
8 września 2022 roku to zapewne najsmutniejszy dzień dla mieszkańców Wysp Brytyjskich oraz wszystkich sympatyków rodziny królewskiej. W wieku 96 lat zmarła Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II pozostanie na zawsze symbolem brytyjskiej korony i monarchii, o którą dbała z niezwykłym oddaniem. Uczniowie naszej szkoły pragną upamiętnić i oddać hołd tej znamienitej postaci.
1 września 2022 r. 83 rocznica wybuchu II wojny światowej
W piątek 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Corocznie w tym dniu oddajemy hołd tym wszystkim żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.
Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną. Koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego przełamało polskie linie obrony i umożliwiło marsz w kierunku Warszawy. Luftwaffe bombardowało szlaki komunikacyjne, polskie oddziały i miasta. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” – taki rozkaz wydał w sierpniu 1939 roku swoim dowódcom Adolf Hitler, przywódca III Rzeszy.
Do wojny przeciwko Polsce Hitler rzucił ponad 1,8 mln żołnierzy uzbrojonych w 11 tys. dział, 2,8 tys. czołgów i 2 tys. samolotów. Naszych granic broniło 950 tys. żołnierzy, dysponujących zdecydowanie mniejszą ilością uzbrojenia: 4,8 tys. działami, 700 czołgami i 400 samolotami.
3 września związane z Polską układami sojuszniczymi Wielka Brytania i Francja przystąpiły do wojny z Niemcami. Niestety, za dyplomatycznymi zabiegami nie poszły działania zbrojne.
Postępujące szybko oddziały niemieckie 8 września dotarły pod Warszawę. Uderzenie zostało zatrzymane na pewien czas, dzięki bitwie nad Bzurą, gdzie polskie oddziały pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby uderzyły na Wehrmacht. Walki te opóźniły kapitulację Warszawy i związały wojska niemieckie, umożliwiając wycofanie się polskich oddziałów do Małopolski.
Naszą klęskę przypieczętował atak Armii Czerwonej 17 września. Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, granice przekroczyło ok. 1,5 mln żołnierzy sowieckich. Realizowali oni ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczące IV rozbioru Polski. Po sowieckim ataku prezydent z rządem i marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym, naczelnym wodzem, przekroczyli granicę rumuńską, gdzie zostali internowani.
Samotnie walcząca z dwoma najeźdźcami Polska musiała ponieść klęskę. Do 28 września bohatersko broniła się Warszawa, a do 2 października załoga Helu. Kampanię wrześniową zakończyła kapitulacja cztery dni później pod Kockiem oddziałów Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, które przedzierając się w kierunku stolicy toczyły boje z Wehrmachtem i Armią Czerwoną.
Bilans wrześniowych walk to ponad 70 tys. polskich żołnierzy zabitych, przeszło 150 tys. rannych i ponad 600 tys. w niewoli. Około 70 tys. żołnierzy polskich przekroczyło granicę Rumunii i Węgier, na Litwę i Łotwę przedostało się ich około 18 tysięcy. Ze strony niemieckiej poległo i zostało rannych około 45 tys. żołnierzy, wśród Sowietów było 10 tys. zabitych i rannych.
Na okupowanych polskich ziemiach Niemcy i Sowieci wprowadzili terror i eksterminacje. Jednocześnie już we wrześniu powstały w kraju pierwsze struktury konspiracyjne, zalążki przyszłego podziemnego państwa i Armii Krajowej.
Atak na Polskę rozpoczął II wojnę światową, największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Walki objęły prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Uczestniczyły w nich 72 państwa i około 110 mln żołnierzy. Podczas wojny śmierć poniosło od 50 do ponad 70 mln osób. Zginęło też od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich, czyli przeszło 17 proc. ludności kraju przed
wojną. Straty te, ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie.
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.
Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, „kurier z Warszawy”, walka nie była daremna, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.
Kochani Uczniowie, Życzę Wam pięknych wakacji, pełnych pozytywnych wrażeń oraz bezpiecznego wypoczynku. Gratuluję Wam osiągnięć naukowych i artystycznych w roku szkolnym 2021/22
Składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę w realizacji przez szkołę procesu nauczania i wychowania naszych uczniów. Dziękuję Rodzicom i Radzie Rodziców za bardzo dobrą współpracę i zaangażowanie.
Wakacje to długo oczekiwany czas . Życzę, by nadchodzący okres wakacji był czasem radości i odpoczynku. Życzę, aby czas wakacji upłynął spokojnie, by wszyscy mogli zrealizować swoje plany i… po prostu odpocząć. Życzę, aby wolny czas spędzić tak, by zmęczyć się beztroską dnia codziennego i zatęsknić do książek, zeszytów i porannego wstawania. Życzę wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom i uczniom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń, by w czasie wolnym od pracy i obowiązków towarzyszyły zawsze słoneczne i piękne dni.
Życzę szczęśliwego powrotu do szkoły!
Z wakacyjnym podrowieniem
Dyrektor Szkoły
Teresa Dąbrowa