AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Szkolny challenge w ramach Konkursu na Najciekawszą Akcję Promującą Czytelnictwo 2022

Szkolny challenge w ramach Konkursu na Najciekawszą Akcje Promującą Czytelnictwo 2022 

W ramach konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Dąbrowie Tarnowskiej nasza szkoła wzięła udział w Akcji Promującej Czytelnictwo 2022. Aby jednak poszerzyć grupę odbiorców akcji postanowiliśmy połączyć ją ze zbliżającym się ważnymi świętami - Dniem Matki i Dniem Ojca, tym samym zaprosiliśmy do challengu pod nazwą "Bookface - z książką mi do twarzy" nie tylko uczniów klas I-VIII, ale również ich rodziców. Zadanie polegało na wykonaniu ciekawego zdjęcia z książką w roli głównej. Każdy uczeń mógł przesłać maksymalnie dwa zdjęcia : - swoje z książką - zdjęcie wykonane przez ucznia, na którym jest rodzic z książką Wyzwania podjęły się wszystkie klasy, gdyż w nagrodę za przesłanie największej liczby zdjęć (w przeliczeniu na ucznia) był Voucher na 2 dowolne godziny lekcyjne z książką na kocyku , innymi słowy mówiąc : 2 lekcje na świeżym powietrzu podczas których uczniowie będą mieli możliwość oddania się ulubionej lekturze, bądź też dyskusji na temat przeczytanych pozycji książkowych. Ogromnym zaskoczeniem była ilość zdjęć jaka wpłynęła, biorąc pod uwagę, że jesteśmy niewielką szkołą. Zarówno uczniowie, jak i rodzice z zaangażowaniem podjęli się challengu. Po zliczeniu wszystkich nadesłanych propozycji okazało się, że mamy dwie klasy, które stanęły na I miejscu w ilości nadesłanych zdjęć : KLASA 7️⃣ oraz KLASA 8️⃣ Dodatkowo spośród wszystkich zdjęć - specjalnie powołana komisja wybrała dwie fotografie zasługujące na wyróżnienie. Są to zdjęcia : Hanny Surowiec z klasy III - w kategorii zdjęcie ucznia oraz Wojciecha Ptaka z klasy III - w kategorii zdjęcie rodzica wykonane przez ucznia. Wygranym serdecznie gratulujemy, a wszystkim biorącym udział w akcji - uczniom i ich rodzicom dziękujemy za pozytywny odbiór challengu i zaangażowanie 

Czy wiesz jaki długi jest twój przewód pokarmowy?

Czy wiesz jaki długi jest twój przewód pokarmowy?
Uczniowie klasy VII mieli możliwość pracy metodą projektu. Zadaniem klasy było przygotowanie modelu budowy układu pokarmowego z zachowaniem rzeczywistych wymiarów poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Uczniowie w dwuosobowych grupach wylosowali nazwy odcinków przewodu pokarmowego, o których mieli przygotować ważne informacje oraz modele budowy np. żołądka, jelita cienkiego, itp. Następnie na planszy przedstawiającej sylwetkę człowieka zbudowali model budowy układu pokarmowego, wykorzystali do tego celu długą (ponad ośmiometrową ) osłonkę do przewodów elektrycznych, na której odmierzyli i zaznaczyli odpowiednie odcinki przewodu pokarmowego. W odpowiednich miejscach przymocowali modele budowy żołądka czy jamy ustnej. Model wzbogacili o ważne informacje i ciekawostki. Każda z grup omówiła odcinek przewodu pokarmowego, który zbudowała i opracowała ważne informacje na jego temat. Przygotowany w ten sposób model budowy został zaprezentowany pozostałym uczniom szkoły na szkolnym korytarzu. Projekt ten wzbudził wielkie zainteresowanie uczniów. Wykazali się oni wielką kreatywnością. Celem projektu było m.in.: zrozumienie przez uczniów związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy budową a funkcją różnych narządów; wykorzystanie w praktyce wiadomości i umiejętności nabytych na lekcjach biologii; doskonalenie umiejętności prezentowania efektów własnej pracy oraz współdziałania w grupie. Efekt końcowy przyniósł uczniom dużą satysfakcję.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka 

Święto obchodzone jest  4 maja - w dniu upamiętniającym męczeńską śmierć świętego Floriana, patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem. Każdego dnia strażacy działają według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Z tej właśnie okazji składamy wszystkim Druhnom i Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskówce Chorąskiej serdeczne podziękowania za poświęcenie i służbę w ratowaniu ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Dziękujemy za poczucie bezpieczeństwa, które wszystkim dajecie. Niech odpowiedzialna służba będzie dla Was powodem do dumy i satysfakcji!

Życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym i tylu powrotów, ile wyjazdów

 

 

Służba strażaka polega na niesieniu pomocy poszkodowanym w różnych wypadkach. Do tej pomocy włącza się także ratowanie zwierząt i mienia. Obowiązkiem strażaka jest eliminowanie skutków nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak: katastrofy budowlane, wypadki drogowe, pożary, wycieki niebezpiecznych substancji chemicznych, powodzie.

 

O swojej pracy strażacy mówią, że „idą tam, skąd wszyscy inni uciekają”.

A czy Ty wiesz jak postępować w razie wystąpienia pożaru?

Ty też możesz zostać bohaterem!

Oto kilka bardzo ważnych wskazówek przedstawionych w materiale edukacyjnym w linku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=OXKCeYIGGUs

 

Zapraszamy do śpiewania:

https://www.youtube.com/watch?v=yv0YdFZHmgM

 

Jak zrobić strażaka z papieru?

Będziecie potrzebować:

  • Kartki z bloku: czarna, czerwona, żółta (lub bibuła żółta)
  • Plastelina
  • Klej, nożyczki Wata
  • Druciki kreatywne (czarny i czerwony)
  • Woreczek foliowy

 

Sposób wykonania znajdziecie w instruktażu: 

https://www.youtube.com/watch?v=30ke3QWKKRk

 

Majowe święta

Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach.
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY
W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci.
Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków 1 maja może kojarzyć się negatywnie. Za czasów PRL komunistyczne władze organizowały obowiązkowe pochody, podczas których trzeba było okazywać zadowolenie z ustroju.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii. 2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie wolny od pracy. Jednak wiele firm jest wtedy zamkniętych lub pracownicy biorą urlop. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu.
Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń.
3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.
Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL obchody były zakazane.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.