AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Majowe święta

Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach.
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY
W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci.
Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków 1 maja może kojarzyć się negatywnie. Za czasów PRL komunistyczne władze organizowały obowiązkowe pochody, podczas których trzeba było okazywać zadowolenie z ustroju.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii. 2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie wolny od pracy. Jednak wiele firm jest wtedy zamkniętych lub pracownicy biorą urlop. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu.
Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń.
3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.
Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL obchody były zakazane.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.

Dzień Ziemi

Dziś w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. 
Z tej okazji uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie pt. „Dziady ekologiczne”, które miało nam uświadomić jak ważny jest recykling.
Wszystkie klasy wzięły też udział w konkursie na eko-strój. Miały one za zadanie wykonać strój z surowców wtórnych, a rodzaj stroju wylosowały wcześniej. Dziś każda klasa zaskoczyła wszystkich swoją pomysłowością i sposobem prezentacji swojego stroju.
Uczniowie klasy I wykonali strój wieczorowy, uczniowie klasy II strój na plażę, uczniowie klasy III zaproponowali nam wygodną i modną piżamę. Uczniowie klasy IV zachwycili wszystkich piękną suknią ślubną, a uczniowie klasy V pokazali nam nowe trendy w odzieży sportowej. W takim dresie ćwiczyć mógłby każdy z nas. Okazało się, że na budowie też trzeba świetnie się zaprezentować i to udowodniła swoim strojem klasa VI. Po ciężkim dniu, czy tygodniu pracy można „wyskoczyć” na dyskotekę, a jak się na nią ubrać pokazała nam klasa VII. Uczniowie klasy VIII zaprezentowali strój „szalonego naukowca”.
Poziom konkursu był wyrównany. Nasze Jury miało „ciężki orzech do zgryzienia”. W konkursie oceniana była: pomysłowość, estetyka wykonania, różnorodność surowców wtórnych i sposób zaprezentowania stroju.
Zwyciężyła klasa IV, prezentująca piękną suknię ślubną.
II miejsce zdobyła klasa VIII
III miejsce klasa I i VI.
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni za swoją kreatywność. Był to dla nas dzień pełen emocji i świetnej zabawy.