AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W poniedziałek, 27 grudnia, po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sejm jednogłośnie ustanowił je „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Projekt ustawy wniósł do Sejmu prezydent Andrzeja Dudy, a inicjatywa ustawodawcza była odpowiedzią na apele lokalnych społeczności i władz samorządowych z terenu Wielkopolski.

Święto obchodzone jest w dniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zwycięskiego zrywu, którego znaczenia dla długiego i niełatwego procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości nie sposób przecenić. „Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie mogłaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan. Nie sposób przecież wyobrazić sobie wolną Polskę bez kolebki naszej państwowości – i to zarówno ze względu na jej dziedzictwo historyczne i kulturowe, jak również z przyczyn strategicznych, militarnych i gospodarczych” – napisał prezydent Duda w uzasadnieniu projektu. Jak podkreślił, Powstanie było „najdobitniejszym wyrażeniem woli przynależności do odrodzonej Rzeczypospolitej przez społeczność dzielnicy poznańskiej, a zarazem stanowiło zwieńczenie 125 lat, a w północnej części regionu aż 146 lat germanizacji ze strony pruskich zaborców, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa, a przede wszystkim wielkiego wysiłku pracy organicznej”.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Celem powstańców był powrót ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do Polski, która w tym czasie odzyskiwała i umacniała niepodległość. Walki rozpoczęły się dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, powracającego do Polski z emigracji. Owacyjnie witany przez licznie zgromadzonych mieszkańców mąż stanu 26 grudnia wygłosił przemówienie z okna hotelu Bazar. Zdopingowało ono Polaków do podjęcia walki. Okazja nadarzyła się dzień później, kiedy to prowokacyjny przemarsz zorganizowali Niemcy, zrywając w jego trakcie polskie sztandary i chorągwie. W kolejnych dniach walki objęły kolejne tereny Wielkopolski. Powstańcy wywodzili się w olbrzymiej mierze z Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego – struktury przygotowującej się do walk jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Po wybuchu powstania władzę cywilną i wojskową przejęła Naczelna Rada Ludowa, naczelnym wodzem powstania mianując gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. Wtedy to do postanowień rozejmu w Trewirze zawartego między Ententą i Niemcami, dołączono zobowiazanie Republiki Weimarskiej do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom oraz wytyczono linię demarkacyjną. Włączenie do Polski ziem, o które toczyły się walki, zatwierdzone zostało w traktacie wersalskim podpisanym 28 czerwca 1919 r.

Powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej okupiony został ofiarą blisko 2,5 tys. osób poległych oraz 6 tys. rannych.

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Co roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w Konkursie „ Ozdoba choinkowa” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej, pielęgnowanie tradycji, a przede wszystkim niesienie pomocy materialnej potrzebującym. Biorąc udział w/ w konkursie pamiętajmy, że: „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. W tym roku prace wzięły udział w kiermaszu świątecznym, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na misje pod hasłem „ Wyślij piernik do Afryki”. Uczniowie naszej szkoły wykonali bardzo piękne i pomysłowe prace - pierniki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udzielone wsparcie finansowe mieszkańcom misji prowadzonej przez księdza Pawła Dąbrowę.

 

Oddział przedszkolny: „ Wesołe literki” zajął 1 miejsce, natomiast „ Kolorowe nutki” - 3 miejsce. 

SP klasy 1-3:

1. Marcel Bieś – 1 m;

2. Kacper Panek – 2m;

Prace rodzinne:

1. Agata, Weronika Słowik – 2m;

SP klasy 4-8:

1. Aleksandra i Adrianna Jurek – 1m;

2. Lena Jaworek – 1 m;

3. Gabriela Kapustka – 1 m;

4. Dawid Kapustka – 1m;

5. Sebastian Wolański – 1m;

6. Milena Motyl – 1m;

7. Emilia Panek – 2m;

8. Klaudia Pikul – 3 m;

Prace rodzinne:

1. Igor, Filip Węgiel - 2m;

2. Gabriela Wojciech Ptak – 2 m;

3. Nikola, Filip Kawalec – 2 m;

Wyróżnienia: Maciej, Jakub Bieś; Emilia Bieś; Kryspin Wenc; Bartosz Ligenza; Alicja , Filip, Zuzanna Świętek; Kacper Bieś; Zuzanna Iwaniec.

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ
Co roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w Konkursie „ Ozdoba choinkowa” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej, pielęgnowanie tradycji, a przede wszystkim niesienie pomocy materialnej potrzebującym. Biorąc udział w/ w konkursie
pamiętajmy, że: „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.
W tym roku prace wzięły udział w kiermaszu świątecznym, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na misje pod hasłem „Wyślij piernik do Afryki”.
Uczniowie naszej szkoły wykonali bardzo piękne i pomysłowe prace - pierniki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udzielone wsparcie finansowe mieszkańcom misji prowadzonej przez księdza Pawła Dąbrowę.
Oddział przedszkolny: „ Wesołe literki” zajął 1 miejsce, natomiast „ Kolorowe nutki” - 3miejsce.
SP klasy 1-3:
1. Marcel Bieś – 1 m;
2. Kacper Panek – 2m;
Prace rodzinne:
1. Agata, Weronika Słowik – 2m;
SP klasy 4-8:
1. Aleksandra i Adrianna Jurek – 1m;
2. Lena Jaworek – 1 m;
3. Gabriela Kapustka – 1 m;
4. Dawid Kapustka – 1m;
5. Sebastian Wolański – 1m;
6. Milena Motyl – 1m;
7. Emilia Panek – 2m;
8. Klaudia Pikul – 3 m;
Prace rodzinne:
1. Igor, Filip Węgiel - 2m;
2. Gabriela Wojciech Ptak – 2 m;
3. Nikola, Filip Kawalec – 2 m;
Wyróżnienia: Maciej, Jakub Bieś; Emilia Bieś; Kryspin Wenc; Bartosz Ligenza; Alicja , Filip, Zuzanna Świętek; Kacper Bieś; Zuzanna Iwaniec.

Najpiękniejszy stroiki bożonarodzeniowy"

10 grudnia tradycyjnie w naszej szkole odbył się konkurs na "Najpiękniejszy stroiki bożonarodzeniowy". W konkursie wzięło udział 33 stroiki. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wymagały dużo pracy i pomysłowości. Prace wyeksponowano na wystawce szkolnej. Z pośród wszystkich stroików komisją konkursowa wybrała 10 najpiękniejszych, które reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Stroików Świątecznych w Dąbrowskim Domu Kultury.
"Złoty bilet", a więc możliwość uczestniczenia w konkursie gminnym otrzymali:
1. Nikodem Loraj kl.1
2. Marcel Bieś kl.2
3. Lena Jaworek kl.4
4. Milena Motyl kl.4
5. Aleksandra Jurek kl.4
6. Klaudia Pikul kl.5
7. Adrianna Jurek kl.7
8. Dawid Kapustka kl.7
9. Sebastian Wolański kl.7
10. Tomasz Król kl.7
Pozostałe stroiki wzięły udział w szkolnym etapie konkursu. Jury oceniało pracę w dwóch kategoriach wiekowych.
Laureatami w kategorii klas 1-3 zostali:
I miejsce:
Zuzanna Iwaniec kl.2
Aleksander Bieś kl.3
II miejsce:
Igor Węgiel kl.1
Michał Bomba kl.1
III miejsce:
Marlena Bieś kl.1
Wojciech Ptak kl.3
Wyróżnienie:
Weronika Słowik kl.3
Laureaci w kategorii klas 4-8 to:
I miejsce:
Natalia Lech kl.4
II miejsce:
Piotr Stachura kl.4
Maksymilian Duź kl.4
III miejsce:
Filip Węgiel kl.4
Emilia Panek kl.8
Wyróżnienie:
Amelia Schab kl.5
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które otrzymali w piątek 17 grudnia podczas wspólnego kolędowania. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy dzieciom za tak liczny udział, a także ich rodzicom, którzy pomagali swoim dzieciom w przygotowaniu takich pięknych stroików.