Ostatnio w naszej szkole ...
DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE
18 października w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem: „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993r. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.
Z tej okazji grupa starszaków z oddziału przedszkolnego przygotowała krótką akademię upamiętniającą postać Papieża Jana Pawła II- Papieża Polaka. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a na sam koniec odśpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”.
Niech pamięć o tym wielkim rodaku-Polaku zachowa się w pamięci kolejnych młodych pokoleń. Święty Janie Pawle II – módl się za nami.
Genealogia jako nauka pozwala nam badać więzi rodzinne miedzy ludźmi na bazie zachodzącego miedzy nimi pokrewieństwa i powinowactwa. Graficzne zobrazowanie wspólnych relacji można zaprezentować za pomocą tzw. drzewa genealogicznego.
Uczniowie klasy IV w ramach zadania z historii przygotowali graficzne przedstawienia swoich rodzin.
Dziś jest Dzień Papieski
W niedzielę 16 października 2022 r. przypada w Polsce XXII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło “Blask Prawdy”, które nawiązuje do encykliki św. Jana Pawła II “Veritatis splendor” z 1993 r. Dzień Papieski to czas, w którym wyrażamy wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka. Wydarzenie przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zaś w tym roku dokładnie w 44. rocznicę wyboru. Tego dnia w całej Polsce jest organizowana zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Veritatis splendor („Blask prawdy”) – to dziesiąta encyklika św. papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła, ogłoszona 6.08.1993 r. Podstawowym celem encykliki stało się przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania.
CZTERY WYMIARY DNIA PAPIESKIEGO
Wymiar intelektualny
W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie św. Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Wymiar duchowy
Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z obecnym Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencjach. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są Msze Święte w intencji Papieża, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu św. Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami.
Wymiar artystyczny
W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrodę TOTUS. Dniu Papieskiemu towarzyszy także kilkadziesiąt innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski, który w ubiegłych latach odbywał się najczęściej na Placu Zamkowym w Warszawie, natomiast obecnie rokrocznie miejsce ulega zmianom. Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia zamieszkująca m.in. Australię, Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię i Kazachstan.
Wymiar charytatywny
Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji.
13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej
14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Akademie przygotowali uczniowie z klasy II i III .
Warzywne stworki w oddziale przedszkolnym
Jesień to intensywny czas zbiorów owoców i warzyw. Dlatego też starszaki z oddziału przedszkolnego zorganizowały jesienną wystawę pt. „Warzywne stworki”.
Warzywa, a mianowicie: brokuły, ziemniaki, buraki, marchew, pietruszka, por, cebula, papryka i inne zamieniły się w wielobarwne postacie stworków. Dzieci pomimo świetnej zabawy, pomysłowości i fantazji miały możliwość dotknąć, powąchać oraz przypomnieć sobie nazwy warzyw. Wszystkie wykonane warzywne stworki stanęły na wystawie w szkolnym korytarzu.
Bardzo dziękujemy rodzicom z oddziału przedszkolnego „Wesołe literki” za ogromne zaangażowanie w przyniesieniu warzyw.
Uczniowie klasy 7 i 8 w poniedziałek 3 października wyjechało do dąbrowskiego kina na film historyczny „Orlęta. Grodno 39”.
Bohaterami filmu są młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy po napaści rosyjskiej bohatersko bronią miasta. 20 września 1939 r. na miasto runęły wojska sowieckie XV Korpusu Pancernego, VI Korpusu Kawalerii i 21 Brygady Czołgów Ciężkich z Grupy Konno-Zmechanizowanej Wasiljewicza Bołdina. Wojsko po napaści Niemiec na Polskę zostało przekierowane do obrony zachodu Polski. Grodna broniło więc tylko ok. 2 tys., w tym wielu ochotników cywilnych, harcerze, uczniowie szkół gimnazjalnych i zawodowych, a także urzędnicy państwowi.
Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, podczas inspekcji 6 Dywizji Piechoty w ZSRR w grudniu 1941 r., w rozmowie z ocalałymi obrońcami Grodna powiedział: „Jesteście nowymi Orlętami. Postaram się, żeby wasze miasto otrzymało Virtuti Militari i tytuł zawsze Wiernego”.