AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Turniej gier planszowych

W środę 30 października w Szkolnym Klubie Gier Planszowych GRAciarni w Szkole Podstawowej nr 2 im Mikołaja Kopernika o g.10.00 odbyły się po raz pierwszy w Dąbrowie finały międzyszkolnego turnieju gier planszowych. Przedstawiciele sześciu szkół z terenu gminy przez blisko trzy godziny zmagali się walcząc na planszach – na przemian atakowali lub się bronili podczas rozgrywek w strategiczną dwuosobową wojenną grę planszową: „W obronie Lwowa” wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Rozrywka dotyczyła więc dramatycznego momentu polskiej historii, kiedy to latem w 1920 r. potężna licząca ponad 19 tysięcy konnica pod dowództwem osławionego Budionnego parła w stronę pozbawionego obrony wojskowej Lwowa, żeby go zająć. Okazało się jednak, że polskie centrum kultury w tamtym rejonie miało obronę – w postaci szesnastu samolotów polskiego lotnictwa. W skład sił obrony wchodziła słynna siódemka – eskadra szalonych pilotów złożonych głównie z amerykańskich ochotników, którzy wymyślili nazwę i herb, a który wiele lat potem kontynuował wspaniałą tradycję i dumnie prężył się na skrzydłach polskich myśliwców z dywizjonu 303 w obronie angielskiego nieba podczas drugiej wojny światowej. Samoloty powstrzymały atak kawalerii. Ze względu na tematykę i przesłanie tegoroczny turniej świetnie wpasował się w ogólnopolską akcję ministerstwa związaną z szacunkiem i pamięcią o bohaterach polskiej historii i miejscach związanych z walką o niepodległość #szkołapamięta. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie Patryk Walaszek z klasy VI i Patryk Parszcz z klasy VIII

opracowanie Anna Jarmuła-Patoń

11 listopada

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy nasze Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w piątek 8 listopada w naszej szkole  odbył się uroczysty apel..

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z 
klas V, i VI, którzy przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.. Akedemia przygtowana pod kierunkiem p. Diminiki Gazduły i p. Anny Jarmuly- Patoń a przepiekna  dekoracje wykonałą p.Justyna Wrona. 

godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę, odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”.

opracownie - Anna Jarmuła-Patoń