AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

1 września 2022 r. 83 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2022 r. 83 rocznica wybuchu II wojny światowej

W piątek 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Corocznie w tym dniu oddajemy hołd tym wszystkim żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną. Koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego przełamało polskie linie obrony i umożliwiło marsz w kierunku Warszawy. Luftwaffe bombardowało szlaki komunikacyjne, polskie oddziały i miasta. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” – taki rozkaz wydał w sierpniu 1939 roku swoim dowódcom Adolf Hitler, przywódca III Rzeszy.

Do wojny przeciwko Polsce Hitler rzucił ponad 1,8 mln żołnierzy uzbrojonych w 11 tys. dział, 2,8 tys. czołgów i 2 tys. samolotów. Naszych granic broniło 950 tys. żołnierzy, dysponujących zdecydowanie mniejszą ilością uzbrojenia: 4,8 tys. działami, 700 czołgami i 400 samolotami.

3 września związane z Polską układami sojuszniczymi Wielka Brytania i Francja przystąpiły do wojny z Niemcami. Niestety, za dyplomatycznymi zabiegami nie poszły działania zbrojne.

 

Postępujące szybko oddziały niemieckie 8 września dotarły pod Warszawę. Uderzenie zostało zatrzymane na pewien czas, dzięki bitwie nad Bzurą, gdzie polskie oddziały pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby uderzyły na Wehrmacht. Walki te opóźniły kapitulację Warszawy i związały wojska niemieckie, umożliwiając wycofanie się polskich oddziałów do Małopolski.

 

Naszą klęskę przypieczętował atak Armii Czerwonej 17 września. Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, granice przekroczyło ok. 1,5 mln żołnierzy sowieckich. Realizowali oni ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczące IV rozbioru Polski. Po sowieckim ataku prezydent z rządem i marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym, naczelnym wodzem, przekroczyli granicę rumuńską, gdzie zostali internowani.

 

Samotnie walcząca z dwoma najeźdźcami Polska musiała ponieść klęskę. Do 28 września bohatersko broniła się Warszawa, a do 2 października załoga Helu. Kampanię wrześniową zakończyła kapitulacja cztery dni później pod Kockiem oddziałów Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, które przedzierając się w kierunku stolicy toczyły boje z Wehrmachtem i Armią Czerwoną.

 

Bilans wrześniowych walk to ponad 70 tys. polskich żołnierzy zabitych, przeszło 150 tys. rannych i ponad 600 tys. w niewoli. Około 70 tys. żołnierzy polskich przekroczyło granicę Rumunii i Węgier, na Litwę i Łotwę przedostało się ich około 18 tysięcy. Ze strony niemieckiej poległo i zostało rannych około 45 tys. żołnierzy, wśród Sowietów było 10 tys. zabitych i rannych.

 

Na okupowanych polskich ziemiach Niemcy i Sowieci wprowadzili terror i eksterminacje. Jednocześnie już we wrześniu powstały w kraju pierwsze struktury konspiracyjne, zalążki przyszłego podziemnego państwa i Armii Krajowej.

 

Atak na Polskę rozpoczął II wojnę światową, największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Walki objęły prawie całą Europę, część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Uczestniczyły w nich 72 państwa i około 110 mln żołnierzy. Podczas wojny śmierć poniosło od 50 do ponad 70 mln osób. Zginęło też od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich, czyli przeszło 17 proc. ludności kraju przed

wojną. Straty te, ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie.

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
Nadszedł długo oczekiwany czas wakacji! Wielu naszych uczniów ma już wakacyjne plany, cele do zrealizowania na ten wolny czas. I choć z jednej strony cieszyliśmy się z nadchodzącego odpoczynku, to z drugiej trudno było powstrzymać łzy żegnając się z uczniami z klasy VIII.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą Świętą, po której każdy udał się do szkoły, aby z rąk wychowawców otrzymać upragnione świadectwo. Spotkanie w klasach poprzedziła część artystyczna przygotowana przez naszych już Absolwentów oraz uczniów klasy VII. Występ był piękny i wzruszający. Nie jednej osobie popłynęła łza. Z jednej strony przykro nam było żegnać się z klasą VIII, z drugiej jednak cieszymy się, że wszyscy rozwijają skrzydła i ruszają w dalszą podróż edukacyjną.
Uczniowie, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem odebrali je z rąk Pani Dyrektor. Był to też czas na wręczenie nagród za czytelnictwo, zbiórkę nakrętek czy też SKO. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor wymieniła największe osiągnięcia naszych uczniów oraz zwróciła się do Rodziców wyrażając wdzięczność za pracę na rzecz szkoły.
Drodzy Absolwenci. Nadszedł dzień pożegnania ze szkołą podstawową. Choć wydawałoby się, że nie tak dawno staliście w tym miejscu ślubując być dobrym uczniem, to spędziliście tu kilka lat. Tu przeżywaliście radości sukcesów, a czasem gorycz porażek. Tu znaleźliśmy przyjaciół i wspólnie poznawaliście otaczający nas świat. Każdy z Was pozostawił w tej szkole cząstkę siebie. Życzymy Wam powodzenia w dalszej ścieżce edukacyjnej. I pamiętajcie : ,,W życiu jest zawsze czas na trzy rzeczy : miłość, naukę i spełnianie marzeń’’.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt UPCYCLINGOWY POŻERACZ NAKRĘTEK

22 czerwca 2022 roku na terenie zespołu dworsko – parkowego w Brniu odbył się finał konkursu ekologicznego, w ramach projektu UPCYCLINGOWY POŻERACZ NAKRĘTEK współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Celem konkursu było zachęcenie jak najszerszego grona dzieci oraz uczniów do zaznajomienia się z tematem segregacji śmieci oraz do czynnego zainteresowania się korzyściami ekologicznymi wynikającymi z ponownego wykorzystania odpadów.
Zadaniem dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego było wykonanie pożeracza nakrętek w wykorzystaniem surowców przetwarzalnych.
Po dokonaniu oceny 26 prac zgłoszonych do konkursu, jury wyłoniło zwycięzców.
W kategorii „przedszkola”:
I miejsce – Przedszkole Niepubliczne Ochronka im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, grupa "Słoneczka"
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej, oddział przedszkolny, grupa "Wesołe literki"
III miejsce – Przedszkole w Nieczajnie Górnej, grupa "Mali Odkrywcy"
Przyznano również trzy wyróżnienia:
- Przedszkole Niepubliczne Ochronka im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, grupa "Króliczki"
- Przedszkole Publiczne w Oleśnie, grupa "Wróbelka Elemelka"
- Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej, oddział przedszkolny, grupa "Kolorowe nutki"
W kategorii „klasy I-III”:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej, klasa I
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej, klasa II
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej, klasa III
Przyznano również trzy wyróżnienia:
- Szkoła Podstawowa w Zarzeczu Dużym, klasa II
- Szkoła Podstawowa w Szczucinie, klasa II b
- Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej, klasa II
Dyplomy oraz zestawy nagród ekologicznych laureatom konkursu wręczyli Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Sekretarz Powiatu Anna Mikos. Oprócz nagród indywidualnych, laureaci konkursu otrzymali serca na nakrętki, natomiast zdobywcy II i III miejsca pojemniki do segregacji śmieci.
Dla wszystkich uczestników finału konkursu przygotowano poczęstunek. Na zakończenie dzieci wzięły udział w warsztatach ekologicznych, które przybliżyły tematykę segregacji śmieci