AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

101 rocznica Bitwy Warszawskiej

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata, Polacy zatrzymali bowiem marsz rewolucji bolszewickiej na Europę ZachodniąBitwa ta  zadecydowała również o zachowaniu niepodległości przez Polskę. 

101 lat temu – w sierpniu 1920 roku – do obrony niepodległości przed bolszewickim najazdem przystąpiło całe polskie społeczeństwo, dając wybitne świadectwo solidarności i zapominając o antagonizmach. Tysiące mężczyzn wstępowały ochotniczo do Wojska Polskiego, wpłacano ofiary pieniężne na armię, a poparcie dla władz manifestowały wszystkie ugrupowania polityczne i grupy zawodowe.

Bolszewicy podeszli pod Warszawę. 13 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się walki w rejonie Radzymina i Ossowa, gdzie poległ bohatersko ks. Ignacy Skorupka, kapelan 36. Pułku piechoty Legii Akademickiej (14 sierpnia). Trzy dni później Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło ofensywę znad Wieprza, wspierając obrońców stolicy, którzy bili się pod Radzyminem. Polacy odnieśli wielkie zwycięstwo, a bolszewicy w panice zaczęli wycofywać się na wschód.

Gdy w połowie sierpnia 1920 roku ważyły się losy polskiej stolicy, pod Zadwórzem (Zadwórze – to Polskie Termopile dowód największego męstwa, odwagi i poświęcania Ojczyźnie Polskiego Żołnierza – przeczytaj o nich)  niedaleko Lwowa 330 ochotników pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stawiło bohaterski opór przeważającym siłom Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Polacy ponieśli wielką ofiarę – w walce poległo 318 obrońców Zadwórza – ale opóźnili ofensywę bolszewicką, przekreślając wrogie plany zdobycia Lwowa.

 W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia (rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej  – zwana też Cudem nad Wisłą) będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Zachęcamy do przeglądnięcia wyjątkowego materiału – specjalnej strony przygotowanej na tą okoliczność (101 lecia Bitwy Warszawskiej) – zgromadzono tam wyjątkowe zdjęcia, materiały filmowe i relacje świadków tych wydarzeń. Całość jest opisana w ciekawej i przystępnej formie.

 

Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią – zapewniamy, że pozytywnie zaskoczymy! Czy wiecie co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego „King Kong”?

Niepodległa.gov.pl

https://bitwa1920.gov.pl/pl

 

Źródło: IPN, https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r,  https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2510047,100-lat-temu-ruszyla-bolszewicka-ofensywa-Zatrzymala-ja-dopiero-Bitwa-Warszawska

Program dla Szkół w II semestrze

Mimo pandemii oraz konieczności nauki przed komputerami, uczniowie naszej szkoły także w II semestrze pamiętali o zdrowym odżywianiu. Czas, w którym nie mogliśmy się spotkać oraz podzielić naszymi pomysłami ze społecznością szkolną utrudnił nam zaplanowane działania. Nie oznacza to jednak, że nie promowaliśmy zdrowego stylu życia oraz dbałości o to, co jemy, jak to przygotowujemy i jakie możemy podjąć działania, aby nie marnować żywności.

Uczniowie klas IV i V pod czujnym okiem pani Justyny Wrony przygotowywali zdrowe śniadanie w oparciu o piramidę zdrowego żywienia.

Uczniowie klasy 2 przygotowywali pyszne i zdrowe sałatki owocowe, a w ramach lekcji języka angielskiego opisywali swoje śniadania.

Trzecioklasiści, wraz z panią wychowawczynią, p. Justyną Król, zakładali hodowlę fasolek, a podczas lekcji języka angielskiego zastanawiali się, jak powinno wyglądać menu sportowca… Efektem tych  przemyśleń były niezwykle ciekawe prace.

Ostatnie tygodnie czerwca były czasem podsumowania programu. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy o zdrowym odżywianiu oraz samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z uprawą roślin oraz zdrowym odżywianiem się. Podczas lekcji języka angielskiego utrwalali słownictwo tematyczne korzystając z edukacyjnych gier i zabaw dostępnych online.

Wakacyjny czas sprzyja zdrowemu odżywianiu. W naszych ogródkach rosną prawdziwe witaminowe „bomby”. Wysokie temperatury sprawiają jednak, że niektóre produkty szybko się psują. Pamiętajmy o tym i racjonalnie planujmy zakupy, aby nie marnować i nie wyrzucać żywności.

 

 

 

 

Finał konkursu plastycznego KRUS

Finał konkursu plastycznego KRUS

„Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci z terenów wiejskich. Tegoroczna edycja poświęcona była działaniom prewencyjnym KRUS na przestrzeni 30 lat. Niezmiennie celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło 43 234 uczniów z 3 744 szkół podstawowych z terenów wiejskich, w tym również nasza szkoła. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, zgodnie z regulaminem konkursu, jak najlepiej obrazującej  w/w  hasło.

Gala finałowa konkursu, z udziałem m.in. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandry Hadzik, Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, p.o. Dyrektora Generalnego KOWR Małgorzaty Gośniowskie-Kola oraz p.o. Zastępcy Prezesa ARiMR Tomasza Kuśnierka odbyła się 16 czerwca 2021 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Natomiast w naszej szkole, uczniom przekazał nagrody,  wyróżnienia i dyplomy za udział, przedstawiciel KRUS – u z Dąbrowy Tarnowskiej.

Wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymały: Gabriela Ptak kl. 6 oraz Milena Motyl kl. 3. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie oraz ich prace spełniały warunki przedstawione w regulaminie, otrzymali dyplomy za udział i nagrody. Bardzo cieszymy się , iż w naszej szkole, plastyczne konkursy organizowane przez KRUS cieszą się popularnością. Gratulujemy uczestnikom, a w szczególności Gabrysi i Milence.