Ostatnio w naszej szkole ...
W poniedziałek, 27 grudnia, po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sejm jednogłośnie ustanowił je „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Projekt ustawy wniósł do Sejmu prezydent Andrzeja Dudy, a inicjatywa ustawodawcza była odpowiedzią na apele lokalnych społeczności i władz samorządowych z terenu Wielkopolski.
Święto obchodzone jest w dniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zwycięskiego zrywu, którego znaczenia dla długiego i niełatwego procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości nie sposób przecenić. „Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie mogłaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan. Nie sposób przecież wyobrazić sobie wolną Polskę bez kolebki naszej państwowości – i to zarówno ze względu na jej dziedzictwo historyczne i kulturowe, jak również z przyczyn strategicznych, militarnych i gospodarczych” – napisał prezydent Duda w uzasadnieniu projektu. Jak podkreślił, Powstanie było „najdobitniejszym wyrażeniem woli przynależności do odrodzonej Rzeczypospolitej przez społeczność dzielnicy poznańskiej, a zarazem stanowiło zwieńczenie 125 lat, a w północnej części regionu aż 146 lat germanizacji ze strony pruskich zaborców, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa, a przede wszystkim wielkiego wysiłku pracy organicznej”.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Celem powstańców był powrót ziem dawnego zaboru pruskiego wchodzących w skład Prowincji Poznańskiej do Polski, która w tym czasie odzyskiwała i umacniała niepodległość. Walki rozpoczęły się dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, powracającego do Polski z emigracji. Owacyjnie witany przez licznie zgromadzonych mieszkańców mąż stanu 26 grudnia wygłosił przemówienie z okna hotelu Bazar. Zdopingowało ono Polaków do podjęcia walki. Okazja nadarzyła się dzień później, kiedy to prowokacyjny przemarsz zorganizowali Niemcy, zrywając w jego trakcie polskie sztandary i chorągwie. W kolejnych dniach walki objęły kolejne tereny Wielkopolski. Powstańcy wywodzili się w olbrzymiej mierze z Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego – struktury przygotowującej się do walk jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Po wybuchu powstania władzę cywilną i wojskową przejęła Naczelna Rada Ludowa, naczelnym wodzem powstania mianując gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. Wtedy to do postanowień rozejmu w Trewirze zawartego między Ententą i Niemcami, dołączono zobowiazanie Republiki Weimarskiej do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom oraz wytyczono linię demarkacyjną. Włączenie do Polski ziem, o które toczyły się walki, zatwierdzone zostało w traktacie wersalskim podpisanym 28 czerwca 1919 r.
Powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej okupiony został ofiarą blisko 2,5 tys. osób poległych oraz 6 tys. rannych.
GMINNY KONKURS NA STROIK BOŻONARODZENIOWY
Stroiki na Boże Narodzenie to najbardziej popularny rodzaj świątecznej dekoracji. Święta to bowiem szczególny czas, kiedy chcemy, aby nasz dom wypełniła wyjątkowa atmosfera.
W bieżącym roku szkolnym w Gminnym Konkursie Na Stroik Bożonarodzeniowy, wzięło udział 10 prac z naszej szkoły. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z obchodami Świat Bożego Narodzenia oraz wdrażanie uczniów do wykonywania estetycznych i kreatywnych prac. Najpiękniejsze 10 stroików zostało wybranych z prac dostarczonych przez uczniów klas 1 – 8 i były to prace następujące uczniów: Nikodem Loraj; Marcel Bieś; Milena Motyl; Aleksandra Jurek; Lena Jaworek; Klaudia Pikul; Adrianna Jurek; Sebastian Wolański; Tomasz Król; Dawid Kapustka. Na etapie gminnym, w Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, zostały nagrodzone i wyróżnione prace: Tomasz Król – 2 m; Klaudia Pikul – 2 m; Nikodem Loraj – 3 m; Lena Jaworek - wyróżnienie . Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie artystycznym , dziękujemy uczniom za udział w konkursie, a nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy zdrowych, wesołych i spokojnych świąt, a piękne stroiki niech uświetnią te święta.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ
Co roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w Konkursie „ Ozdoba choinkowa” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej, pielęgnowanie tradycji, a przede wszystkim niesienie pomocy materialnej potrzebującym. Biorąc udział w/ w konkursie pamiętajmy, że: „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. W tym roku prace wzięły udział w kiermaszu świątecznym, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na misje pod hasłem „ Wyślij piernik do Afryki”. Uczniowie naszej szkoły wykonali bardzo piękne i pomysłowe prace - pierniki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udzielone wsparcie finansowe mieszkańcom misji prowadzonej przez księdza Pawła Dąbrowę.
Oddział przedszkolny: „ Wesołe literki” zajął 1 miejsce, natomiast „ Kolorowe nutki” - 3 miejsce.
SP klasy 1-3:
1. Marcel Bieś – 1 m;
2. Kacper Panek – 2m;
Prace rodzinne:
1. Agata, Weronika Słowik – 2m;
SP klasy 4-8:
1. Aleksandra i Adrianna Jurek – 1m;
2. Lena Jaworek – 1 m;
3. Gabriela Kapustka – 1 m;
4. Dawid Kapustka – 1m;
5. Sebastian Wolański – 1m;
6. Milena Motyl – 1m;
7. Emilia Panek – 2m;
8. Klaudia Pikul – 3 m;
1. Igor, Filip Węgiel - 2m;
2. Gabriela Wojciech Ptak – 2 m;
3. Nikola, Filip Kawalec – 2 m;
Wyróżnienia: Maciej, Jakub Bieś; Emilia Bieś; Kryspin Wenc; Bartosz Ligenza; Alicja , Filip, Zuzanna Świętek; Kacper Bieś; Zuzanna Iwaniec.
Z okazji nadchodzących świąt życzę pokoju i miłości, zrozumienia i poczucia bliskości z tymi,
którzy otaczają nas na co dzień, a z którymi nie zawsze potrafimy znaleźć wspólny język.
Oby ta grudniowa noc obdarowała nas radością, szczęściem i odpoczynkiem od trosk powszednich,
a kolejny rok obfituje w wiele łask i życzliwych uśmiechów, niech ofiaruje optymizm,
wytrwałość oraz poczucie spełnienia.
Boże Narodzenie to wyjątkowy i piękny czas niosący radosne przesłanie, napełnia otuchą wszystkie serca.
To czas pachnący pomarańczami i cynamonem, skrzący się światłem świec, brzmiący kolędami.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów w nadchodzącym roku 2022.
Teresa Dąbrowa
dyrektor szkoły