AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu  to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Za początek sieci Internet można uznać koniec lat 60 XX wieku, natomiast do Polski zawitał on w latach 90. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji bez którego w chwili obecnej niemalże nie jesteśmy w stanie się obejść. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy należy zauważyć, że może być to miejsce za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.

Dlatego tak ważne jest, aby dzieci  były wdrażane, od najmłodszych lat, do bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu. Nasza szkoła co roku podejmuje działania mające na celu przygotowanie uczniów do podjęcia świadomej, odpowiedzialnej działalności w sieci. Jednym z działań są obchody wyżej opisanego Dnia Bezpiecznego Internetu. W związku z tym przypominamy min. o potrzebie stosowania się do netykiety.

Przestrzegając netykiety, pomagamy budować w Internecie przestrzeń bezpieczną i przyjazną dla wszystkich. Zachowywanie poniższych zasad oznacza szacunek do cudzego czasu i uczuć. Dzięki temu każdy może czerpać z sieci to, czego potrzebuje – informacje, wsparcie i poczucie przynależności. Mimo pewnej anonimowości, Internet jest narzędziem komunikacji i wymiany dóbr. Musi więc podlegać podobnym zasadom, co zachowanie w świecie rzeczywistym. Nie dopuszcza zachowań antyspołecznych i niezgodnych z dobrym wychowaniem. Oto 10 podstawowych zasad netykiety.

 

1.Nie hejtuj – wypowiadaj się z szacunkiem.

Hejt, inaczej mowa nienawiści, to bardzo szkodliwe zjawisko w Internecie. Oznacza obraźliwe i agresywne wypowiedzi skierowane przeciw konkretnej osobie lub grupie. Hejtem może być więc rasistowski komentarz lub personalny atak na oponenta w dyskusji. Takie postępowanie łamie jedną z najważniejszych zasad zachowania w społeczeństwie, czyli okazywanie szacunku drugiej osobie.

Nienawistne wypowiedzi mogą mieć konsekwencje prawne – szczególnie, jeśli nawołują do dyskryminacji lub zawierają pomówienia. Za ich zamieszczanie autor może otrzymać karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

2. Nie naruszaj prywatności innych osób.

Podobnie jak w świecie rzeczywistym, w Internecie każdy użytkownik ma prawo do prywatności. Nie wolno zatem udostępniać cudzych danych osobowych i zdjęć bez otrzymania zgody. Nie należy także publikować zrzutów ekranu prywatnych wiadomości bez ocenzurowania zdjęcia profilowego oraz imienia i nazwiska.

3. Nie spamuj i pisz na temat.

W większości społeczności internetowych zabronione jest zaśmiecanie konwersacji, poczty elektronicznej i wątków dyskusyjnych. Najbardziej powszechnym rodzajem spamu są e-maile rozsyłane masowo do nieznanych odbiorców. Zjawiskiem niechcianym jest także pisanie postów niezwiązanych z tematem grupy oraz wysyłanie reklam i linków do zewnętrznych stron.

4. Pisz poprawnie, w obowiązującym języku.

Komunikacja w Internecie staje się nieprzyjemna, gdy użytkownicy nie respektują zasad danego języka. Niestosowanie interpunkcji, błędy ortograficzne są drażniące dla innych uczestników rozmowy.

5. Nie udostępniaj cudzej własności bez podania źródła.

Ta zasada dotyczy np. artykułów blogowych, dzieł sztuki i filmów, których autorem jest inna osoba. Wykorzystując zdjęcia lub teksty znalezione w sieci, zawsze należy podać autora lub link do źródła.

 

6. Czytaj regulaminy i respektuj zasady grupy.

Jeśli administratorzy danej społeczności narzucają określoną strukturę postów lub komentarzy, należy znać te zasady i ich przestrzegać. Przed dołączeniem do forum lub grupy dyskusyjnej trzeba zapoznać się z regulaminem.

7. Nie prowokuj kłótni (zakaz trollowania).

Trolling polega na celowym pisaniu kontrowersyjnych lub prowokacyjnych treści, aby wzbudzić gniew innych użytkowników i wywołać kłótnię. Troll internetowy może np. podawać się za zwolennika światopoglądu, który potępia reszta społeczności lub atakować któregoś z jej członków wyzwiskami. To szkodliwe zachowanie, którego bezwzględnie należy się wystrzegać.

8. Korzystaj z wyszukiwarki, zanim zadasz pytanie.

Powtarzające się pytania ze strony nowych użytkowników są denerwujące dla stałych członków grupy. Jeśli istnieje funkcja wyszukiwania, należy z niej korzystać, aby nie powielać treści.

9. Nie udostępniaj podejrzanych artykułów i fake newsów.

W Internecie można znaleźć zarówno wartościowe treści, jak i błędne informacje. Nie warto przekazywać dalej artykułów, które nie opierają się na wiarygodnych źródłach.

10. Nie nadużywaj ironii i sarkazmu.

Czasami trudno zrozumieć intencje autora tekstu. Ironiczny komentarz w Internecie, składający się wyłącznie z przekazu werbalnego i emotikon, może być zrozumiany poważnie. Warto także mieć na uwadze to, że nie znamy osób, które będą czytały nasze wypowiedzi. Należy więc zachować umiar w humorze.

 

Ulotka DBI

Regulamin Konkursu na projekt ulotki „Bezpieczeństwo w Internecie” - „Działajmy Razem

§ 1

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. Podejmowania prób tworzenia i prezentacji własnych projektów edukacyjnych. Gromadzenia i rozpowszechniania prac w celu użycia ich w procesie dydaktycznym.

§ 2


Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej

§ 3
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Laskówce  Chorąskiej

§ 4
1. Zadanie uczestników polega na samodzielnym wykonaniu projektu ulotki związanej z bezpieczeństwem w Internecie.
2. Projekt należy wykonać na kartce w formacie A5.
3. Technika wykonania dowolna (farby, kredki, grafika komputerowa itp.)

4. Termin wykonania projektu 11.02.2021  r. Prace należy oddawać w jadalni ( sala klasy 1 )
do dnia 11.02.2021 r.

4. Wraz z pracą należy załączyć informację na kartce:
- imię i nazwisko autora pracy
- nazwa projektu, jeżeli taka będzie

5. Prace otrzymane po terminie nie będą oceniane.

Wszelkich informacji i konkursie udziela pani Anna Jarmuła-Patoń

§ 5
1. O wynikach konkursu organizator poinformuje w dniu 12.02.2021 r. przez stronę internetową szkoły ifb


2. Zwycięzcy zostaną uhonorowani dyplomami i drobnymi nagrodami 

Konkurs plastyczny DBI

Regulamin  Konkursu Plastyczny  w ramach DBI 2020 pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

SP w Laskówce Chorąskiej -  rok szkolny 2020/2021

I.   Temat konkursu: „Działajmy razem”

II.  Cele konkursu:

 • wdrażanie uczniów do bezpiecznego, kulturalnego i kreatywnego korzystania z Internetu ;
 • zachęcanie dzieci do przestrzegania netykiety – swoistej etykiety obowiązującej w sieci;
 • ukazywanie zalet i wad Internetu;
 • doskonalenie umiejętności dokonywania wyboru, rozumienie pojęcie dobra i zła;
 • rozwijanie wyobraźni dziecięcej, wrażliwości estetycznej;
 • zachęcanie uczniów do rozwijania zainteresowań plastycznych i promowania swoich talentów;

III. Warunki uczestnictwa:

1. Prace będą oceniane w kategoriach:

 • klasy I – III
 • Przedszkolaki 5-6 latki

2. Skład  jury- powołane przez dyrektor szkoły

3. Kryteria oceniania: przy ocenianiu prac jury będzie brało pod uwagę:

 • estetykę pracy;
 • zgodność z tematem;
 • samodzielność;
 • pomysłowość;

4. Technika wykonania: dowolna

5. Każda praca powinna być podpisana: imię nazwisko, klasa.

6. Prace powinny być wykonane na kartce z bloku technicznego A4 lub A3

7. Termin składania prac: 11. 02. 2021 do pani Justyny Wrony szkoła i pani Bernadetty Pikul  przedszkole   

8. Rozstrzygnięcie konkursu: 12. 02. 2021

9. Autorzy najciekawszych prac otrzymają dyplomy i drobne nagrody

Wszystkich zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w w/w konkursie.

 

 

Karnawał w szkole

JAK  CO ROKU W KARNAWALE, TYM RAZEM W TROCHĘ INNYM WYDANIU???? Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w dniu 29.01.2021r., mimo nieco innego charakteru niż dotychczas, ponieważ musiało się wszystko odbyć z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Tym razem odbył się bal, ale nie jeden, ponieważ każda klasa bawiła się w swojej klasie. Uczniowie starali się, aby przystroić swoje sale jak najpiękniej. Jak co roku, tego dnia pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, króliczki, piosenkarki, superbohaterów, czy bandytów ????… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Czasami rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Rada Rodziców zadbała, aby dzieciom nie zabrakło energii organizując dzieciom słodki poczęstunek. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały swoje klasy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz w organizacji poczęstunków klasowych. Kolejny bal karnawałowy już za rok!!!

opracowanie - Justyna Król