AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 27 listopada  nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola i szkoły  ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem oraz przyniosły namalowany jego portret.  Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misi owej krainie.

Samorząd Uczniowski przygotował dla najmłodszych zabawy i czytanie fragmentów książek o misiach oraz zabawy i konkursy. Z przyniesionych prac została wykonana piękną dekoracja, którą może było podziwiać jeszcze do wtorku. 

25 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 116 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. 
Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.

Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek

 

 

Śniadanie daje moc

„Powiedz mi a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfcijusz

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, gdyż daje nam siłę i energię na całe południe, a co za tym idzie – nasza pamięć jest lepsza i dłużej potrafimy się skoncentrować. Jednak w jaki sposób uświadomić dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, iż poranny posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a więc musi być urozmaicony i składać się z różnych produktów? Jak nauczyć dzieci które produkty są pełnowartościowe? Kierując się stwierdzeniem Konficjusza, iż najlepiej uczymy się poprzez działanie – postanowiliśmy właśnie w ten sposób przekazać naszym uczniom tą wiedzę. Stąd zrodził się pomysł, aby wziąć udział w programie „Śniadanie daje moc!”.

W br. szkolnym wszyscy uczniowie klas I-III PSP w Laskówce Chorąskiej spotykali się na zajęciach poświęconym zdrowemu odżywianiu wypełniając tym samym Misje Śniadaniowe. Zdobytą dotychczas wiedzę mogli wykorzystać podczas wielkiego finału 8 listopada 2017 roku, kiedy to pod okiem wychowawców oraz z pomocą rodziców przygotowali wielkie śniadanie da całej społeczności szkolnej.

Wszystkie dzieci z klas młodszych zaopatrzone w fartuszki oraz furażerki kucharskie, przystąpiły do przygotowywania drugiego śniadania. Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły – „Moc warzyw” oraz „Moc owoców”. Pierwsza grupa wykonywała zdrowe kanapki oraz sałatkę z warzyw, natomiast grupa druga – sałatki owocowe oraz szaszłyki z owoców. Wszystko to odbywało się przy zachowaniu wysokiej higieny oraz zasad bezpieczeństwa. Oczywiście wspólne śniadanie nie odbyłoby się, gdyby nie pomoc rodziców, którzy zadbali o to, aby nie zabrakło żadnego produktu.

Gdy już wszystko było przygotowane, uczniowie klasy I zaprosili Panią Dyrektor, Grono Nauczycielskie oraz całą społeczność szkolną na krótką inscenizację nt.  witamin i ich wpływu na nasze zdrowie. Pierwszoklasiści zachęcili również starsze koleżanki i kolegów do aktywności fizycznej i wspólnie wykonali ćwiczenia gimnastyczne w rytm muzyki. Po części artystycznej mali kucharze zaprosili wszystkich do wspólnego poczęstunku. A było w czym wybierać: na stole gościły piękne, różnokolorowe kanapki, pyszne sałatki, soki a także uwielbiane przez dzieci płatki z mlekiem. Nikogo nie trzeba było namawiać. Smakołyki zniknęły ze stołu w mgnieniu oka.

Dzień pt. „Śniadanie daje moc!” podobał się nie tylko młodszym uczniom, którzy go przygotowali, ale również tym starszym. I o to właśnie chodziło 

opracowanie : Justyna Wrona