AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Szkolny konkurs recytatorski listopad 2022

Szkolny konkurs recytatorski listopad 2022
Ktoś zainspirował, ktoś zadziałał, ktoś powiedział: „Cała naprzód ku nowej przygodzie...”.
Poszliśmy za ciosem i w naszej szkole pierwszoplanowym bohaterem dzisiejszego przedpołudnia było SŁOWO – z chęcią przyjęło nasze zaproszenie.
To ono – takie wszędobylskie – za pośrednictwem różnorodnych, a zarazem najpiękniejszych tekstów literackich – wierszy recytowanych przez uczniów klas IV-VI – unosząc się w przestrzeni naszych murów - znalazło drogę prowadzącą do uszu słuchaczy, harmonijnie zagrało na wszystkich strunach ludzkiego odczuwania, zmusiło do zasłuchania, pogłębionej refleksji, ale także bawiło, malując na twarzach uśmiech, uczyło i przypominało, co w życiu jest ważne, przenosiło do świata marzeń tudzież wyobraźni, tym samym tworzyło klimat do bycia razem.
Nic dodać, nic ującć– przynajmniej w tym temacie.
A teraz... werble, fanfary i brawa.
Wszem wobec ogłaszam, że ZWYCIĘŻCZYNIĄ w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM REALIZOWANYM POD HASŁEM DOTYKAM SŁOWEM
została uczennica klasy szóstej – Klaudia PIKUL.
Na drugim miejscu uplasowała się Emilka BIEŚ z klasy czwartej,
na trzecim zaś rodzeństwo: czwartoklasistka Nikoletta i piątoklasista
Kryspin WENCOWIE.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia: dla Weroniki SŁOWIK i Wojciecha PTAKA – uczniów klasy czwartej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za podjęty wysiłek. Gratulujemy odwagi i zapału oraz życzymy dlaszego odkrywania siebie poprzez KULTURĘ SŁOWA.

"WF z piłką ręczną"

23 listopada w naszej szkole gościliśmy zawodników Grupa Azoty Unia Tarnów w ramach akcji "WF z piłką ręczną" - Pawła Podsiadło i Tarasa Minotskyi, którzy poprowadzili wf w klasach IV, VII i VIII.
Podczas tego niezwykłego treningu nasi uczniowie mieli okazję udoskonalić technikę gry w piłkę ręczną. Ćwiczenia pod okiem profesjonalistów były dla uczniów dużym przeżyciem. Pod koniec lekcji każda klasa mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymać autografy od zawodników. Ponadto nasi uczniowie wraz z rodzicami zostali zaproszeni na najbliższy mecz Grupy Azoty Unia Tarnów.
Jest nam niezmiernie miło, iż zawodnicy znaleźli chwilę czasu, by odwiedzić naszą szkołę. Taki trening zapamiętamy z pewnością na długo
Brak ilustracji ...

Wycieczka do Oświęcimia

17  listopada  2022 roku klasy siódma i ósma wraz z nauczycielami pojechały na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą punktualnie o 7.20. Wyjechaliśmy w drogę o godzinie 7:30. Podróż minęła bardzo szybko. Po przyjeździe na miejsce zaparkowaliśmy na parkingu niedaleko obozu. Po opuszczeniu busa ruszyliśmy pieszo. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym. Najpierw nas sprawdzono  i nasz  telefony, po czym dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki. Dzięki nim mogliśmy lepiej słyszeć przewodnika.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin.

 

Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie, oraz portrety niektórych więźniów. Widzieliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Następnie pani przewodniczka zaprowadziła nas do pomieszczenia w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie w którym spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”, oraz w pomieszczeniu gdzie gazowano ludzi. Ostatnim miejscem którym zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie.
Następnie udaliśmy się do Brzezinki obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski, w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu,,  Było tam dużo baraków i tory. Ludzi przywożono tam pociągami, a kiedy wysiadali za bramą komendant pokazywał im w którą stronę mają iść. W lewo oznaczało śmierć w prawo życie. Za warstwą drzew ukryte były pomieszczenia gazowe, w których zabijano ludzi, a następnie palono ich ciała na stosie. Byliśmy również w jednym z baraków w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić w jakich warunkach musieli żyć więźniowie. Były w nim trzy piętrowe prycze i ściany na których podpisało się kilku turystów.
Po wyjściu z muzeum udaliśmy się autobusem w stronę domu. Przyjechaliśmy pod szkołę ok. godziny 18-tej.
Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, dlatego każdy człowiek powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obojętnie.

Nasza młodzież w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu. Wycieczka ta była na pewno ważną lekcją i młodzież zapamięta ja na bardzo długo.

Myślę , że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”