Ostatnio w naszej szkole ...
21 marca 2018r. w Miejskiej Bibliotece im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się
XX Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej. Naszą szkołę reprezentowały Gabrysia Ptak z klasy III i Wiktoria Mikuła z klasy IV.
Gabrysia zajęła I miejsce w kategorii klas I-III – GRATULUJEMY
Jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku WIOSNY . To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę.
Utworzyliśmy barwny korowód w którym szli uczniowie klasy I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych z własnoręcznie wykonanym kwiatkiem.
Z wiosenną piosenką przemaszerowaliśmy ulicami naszej wioski .
Następnie zgodnie z polską tradycją, aby pożegnać Zimę, spaliśmy Marzannę
W wiosennych nastrojach powróciliśmy do szkoły.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 marca 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej. Z naszej szkoły prace na konkurs wykonali z klas I-III Gabriela Ptak kl. III, Szymon Prząda kl. III, Aleksandra Kubacka kl. III , klasy IV-VII Emilka Panek kl. IV i Wiktoria Mikuła kl. IV. Prace naszych uczniów zostały docenione przez komisje i w kategorii klas I-III Gabrysia Ptak i Szymon Prząda otrzymali wyróżnienie a w ktegorii klas IV-VII Wiktoria Mikuła zdobyła III miejsce natomiast Emilka Panek wyróżnienie. Wszyscy nagrodzeni otrzymalidyplomy, atrakcyjne nagrody i upominki.
Celem konkursu było uwrażliwienie młodego pokolenia Dąbrowian na problemy wynikające z funkcjonowania w środowisku z zanieczyszczonym powietrzem oraz wskazanie sposobów poprawy jakości powietrza na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska. Konkurs plastyczny był realizowany w ramach projektu LIFE pn.: "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze".
Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci Szkół Podstawowych
19-21 marzec 2018r. w Kościele w Odporyszowie
Poniedziałek 19 marca 2018r.
Godz.11.15 – dzieci ze szkół w Odporyszowie, Sieradzy, Laskówki Chorąskiej – nauka rekolekcyjna w Kościele w Odporyszowie
Wtorek 20 marca 2018r.
Środa 21 marca 2018r.
Godz. 11.15 - dzieci ze szkół w Odporyszowie, Sieradzy, Laskówki Chorąskiej – spowiedź święta
Godz. 11.45 – Msza święta na zakończenie rekolekcji – Kościół w Odporyszowie
Rekolekcje Wielkopostne są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych w szkole.
Dla wszystkich uczniów potrzebujących opieki w szkole w tych dniach są zorganizowane zajęcia opiekuńczo- wychowawcze w godzinach 6.45- 10.40 i w godz. 12.30- 15.00
10.45- wyjazd autobusem do kościoła w Odporyszowie pod opieką nauczycieli
Poniedziałek i wtorek powrót około 12.30 , następnie osoby korzystające z obiadów udają się
na obiad i zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne do godz. 15.00
Środa powrót z kościoła około 13.00 następnie osoby korzystające z obiadów udają się na obiad
i zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne do godz. 15.00
Zajęcia w oddziałach przedszkolnych według normalnego rozkładu zajęć
30 stycznia 2018r w PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się etap rejonowy II Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego dla klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych. Konkurs organizowany jest przez Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie oraz nauczycieli PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
Z naszej szkoły do drugiego etapu zakwalifikował się Krzysztof Bieś z klasy 5
Krzysztof został finalistą zajmując wysokie 4 miejsce . Finał odbędzie się 13 marca w PSP nr 1
w Dąbrowie Tarnowskiej. Życzymy sukcesów w finale
1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowiono w 2010 roku i poświęcono je oddaniu hołdu wojskowym z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.
Data wyznaczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiąże się z egzekucją wojskowych należących do podziemia antykomunistycznego. 1 marca 1951 roku zostało zamordowanych siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród straconych byli: prezes IV Zarządu Głównego WiN – ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel. Do egzekucji doszło w mokotowskim więzieniu.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci
Były prezydent Lech Kaczyński, który popierał ideę ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, skierował do Sejmu w lutym 2010 roku projekt ustawy w tej sprawie. W uzasadnieniu projektu napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.
Kim byli „Wyklęci”?
Wyklęci stanowili bardzo zróżnicowaną grupę zbrojnych, która składała się zarówno z żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy WL. Od 1943 do 1945 roku z szeregów Wojska Ludowego zdezerterowało prawie 25 tys. żołnierzy i oficerów, część z nich trafiła do oddziałów partyzanckich. Ich motywacją często okazywały się represje wobec żołnierzy AK i innych organizacji walczących o wolność.
Szacuje się, że Polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Po amnestii w 1947 roku niepodległościowe podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Występowali oni przeciwko administracji komunistycznej, zwalczali działalność NKWD oraz UB na terenie Polski, wyzwalali aresztowanych z więzień, piętnowali kolaborantów i likwidowali zdrajców. W sumie Wyklęci przeprowadzili 12 tysięcy akcji, w których zostało zabitych 529 funkcjonariuszy SB (służby bezpieczeństwa) i MO (milicji obywatelskiej), 429 żołnierzy Armii Czerwonej i 303 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.
Ostatnim partyzantem podziemia antykomunistycznego był sierżant Józek Franczak ps. „Lalek”. Walkę prowadził od września 1939 roku jako zawodowy podchorąży w Równem na Wołyniu, następnie wchodził w skład Armii Krajowej a później „Wolności i Niezawisłości”. Służba Bezpieczeństwa PRL namierzyła go dopiero w 1963 roku. „Lalek” nie chciał dać się aresztować i zginął w strzelaninie z milicją i SB.
Data w
27 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem KRUS z działu w Dąbrowie Tarnowskiej, który przeprowadził dla naszych uczniów pogadankę na temat bezpieczeństwa na wsi. Przedstawił dzieciom zasady jakie powinno się stosować w gospodarstwie domowym, aby uniknąć nieszczęścia. W tym roku KRUS zwraca uwagę na zapobieganie zdarzeniom spowodowanym przez różnego rodzaju upadki oraz dzięki prezentacji uświadomił i poszerzył naszym uczniom wiedzę na temat czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Przedstawiciel KRUS zachęcał do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy.” Termin oddania prac do szkoły to 21 marca 2018r.
Już po raz ósmy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, które ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe. W szkołach, które zgłoszą chęć uczestnictwa w konkursie, odbędą się szkoleniowe spotkania dzieci z pracownikami Kasy, mające na celu przygotowanie merytoryczne młodych artystów.
Wszystkie zgłoszone prace ocenią komisje regionalne, a następnie najlepsze prace ze wszystkich województw będą oceniane przez Centralną Komisję Konkursową. Prace laureatów każdego ze szczebli będą nagrodzone, a uroczysty finał etapu centralnego odbędzie się w Warszawie, gdzie autorom najciekawszych prac zostaną wręczone nagrody: sprzęt multimedialny ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także zestawy upominków przygotowane przez MRiRW, PIP, patronów konkursu oraz firmy współpracujące
Regulamin Konkurs do pobrania na stronie interetowej szkoły
XXVIII GMINNY KONKURS PISANEK I PLASTYKI OBRZĘDOWEJ ZWIĄZANEJ Z WIELKANOCĄ
Prace do szkoły należy dostarczyć do 21 marca 2018r.
REGULAMIN
ORGANIZATORZY - Dąbrowski Dom Kultury i Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego.
- pisanka tradycyjna
- jajka zdobione różnorodnymi technikami z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych materiałów (kalkomania, naklejki, itp.),
- plastyka obrzędowa: ciasto obrzędowe (baranki, koszyczki), gaiki, stroiki wielkanocne.
Prosimy nie nadsyłać kartek wielkanocnych, gdyż one nie będą oceniane i eksponowane na wystawie pokonkursowej.
Komisja konkursowa za najlepsze prace w poszczególnych kategoriach przyzna nagrody rzeczowe, dyplomy i wyróżnienia ufundowane przez Organizatora, a dla szkół i innych instytucji biorących udział – dodatkowo dyplomy uczestnictwa. W uzasadnionych wypadkach Organizator i Komisja zastrzegają sobie prawo przyznania dodatkowych nagród i wyróżnień w kategorii plastyki obrzędowej dla prac rodzinnych.