Ostatnio w naszej szkole ...
W środę 21 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się międzyszkolny konkurs historyczny zorganizowany z myślą o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Motywem przewodnim były lata walk legionowych na początku pierwszej wojny światowej, kiedy to niedaleko naszego regionu częściowo przebiegał szlak bojowy żołnierzy Józefa Piłsudskiego walczących z oddziałami rosyjskimi z Królestwa.
Temat konkursu brzmiał następująco: Sylwetka Józefa Piłsudskiego – jednego z architektów niepodległej Polski oraz najważniejsze wydarzenia z historii Polski z elementami historii regionu
Wiedza wszystkich uczestników stała na bardzo wysokim poziomie,
Nasza uczeń klasy piątej Patryk Wałaszek zajął 1 miejsce - GRATULUJEMY
14 listopada uczniowie naszej szkoły, którzy należą do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w warsztatach plastycznych oraz kulinarnych, zorganizowanych przez pracowników oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy. Podczas warsztatów nasi uczniowie robili min. masło, które później mogli skosztować na przepysznych plackach oraz drożdżowym chlebie. Na warsztatach plastycznych wolontariusze uczyli się wyszywania metoda krzyżykowa. Ostatnim punktem warsztatów było wykonanie kartek i ozdób bożonarodzeniowych. Nasi uczniowie bawili się świetnie. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Dyrektor, Pracownikom i Pensjonariuszom DPS w sieradzy za zaproszenie, ciekawe warsztaty i miłe spędzony czas.
Śniadanie daje moc
'Śniadanie daje moc' to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza placówka już drugi rok wzięła udział w realizacji tego projektu. Obchody tego dnia były dla nas ważne, tym bardziej, że szkoła bierze czynny udział w „Programie dla szkół”, czyli to unijnym programie polegającym na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych.
W programie „Śniadanie daje moc” wzięli udział uczniowie klas I-III, którzy przygotowali propozycję zdrowego śniadania dla całej szkoły tworząc tzw. „szwedzki stół”, na którym gościły przepyszne kanapki z białego i ciemnego pieczywa, sery, twarożki, różnokolorowe warzywa, ale także owocowe sałatki i szaszłyki. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Mamy nadzieję, że udział w takich akcjach uświadamia uczniów w przekonaniu, iż warto zdrowo się odżywiać.
Program edukacyjny „Mój pierwszy zeszyt”
W ramach projektu edukacyjnego "Mój pierwszy zeszyt" uczniowie klasy I otrzymali z rąk Pani Dyrektor Teresy Dąbrowy piękne zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudzkiego oraz ołówki. Projekt ten jest realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rozpowszechnianie zeszytów miało na celu podkreślenie wkładu zasłużonych Polaków w odbudowę niepodległego pań
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Mając na uwadze to, iż czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć, w bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III włączyli się w obchody Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły Panią Martę Janowiec – higienistkę szkolną, która najpierw opowiedziała uczniom o swoim zawodzie, a następnie przeczytała Im opowiadanie z książki R. Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.
Uczniowie KLAS I-III wzięli również udział w akcji związanej z głośnym czytaniem.
Poprzez codzienne, systematyczne czytanie uczniowie gromadzili podpisy rodziców, które w szkolnej bibliotece zamieniane były na naklejki. Po zebraniu wszystkich 21 naklejek otrzymywali pamiątkowe dyplomy.
I etap projektu „Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej” już za nami
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Laskówce Chorąskiej w okresie 01.10.2018- 31.01.2019r. realizuje PROGRAM GRANTOWY w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski
I etap projektu jest już za nami a mianowicie w okresie od października do listopada odbywały się warsztaty taneczne, na których dzieci uczyły się tańców narodowych krakowiaka i poloneza. W listopadzie i grudniu odbywać się będą zajęcia kulinarne i ozdób świątecznych. Zaplanowano dwie godziny warsztatów dzieci z rodzicami . Rezultaty warsztatów zostaną zaprezentowane w czasie kiermaszu przedświątecznego. Wszystkie prace wykonane w czasie warsztatów zostaną zgromadzone w nowym pawilonie wystawowym zakupionym w ramach inicjatywy.
9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Nasza szkoła włączyła się w programu Ministerstwa Edukacji Narodowego i o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu Polski.
Na akademie przybyli rodzice, dziadkowie uczniów oraz zaproszeni goście, wśród nich Radny Gminy Dąbrowa Tarnowska pan Jacek Świątek oraz ks Marian Kot CM – opiekun kaplicy w Laskówce Chorąskiej..
Cześć artystyczną i dekoracje z uczniami klas I-VIII przygotowała pani Anna Jarmuła-Patoń.
Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Solowe piosenki zaprezentowali Ola Kozioł „Dziewczyna z granatem” oraz Mikołaj Sak „Pytasz mnie o Polskę”.
W czasie akademii dzieci z klasy I zatańczyły „Poloneza” , natomiast dzieci z klasy II „Krakowiaka”.
Warsztaty tańców narodowych odbywały się w ramach projektu „Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej” realizowanego przez stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Laskówce Chorąskiej
w partnerstwie Publicznej Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej w miesiącu październiku i listopadzie.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.
Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
"Od ziarenka do bochenka "
Początkiem października oddziały przedszkolne wraz z paniami wychowawczyniami oraz rodzicami wybrały się na Gruszowa Wielkiego do Domu Chleba.
Dzieci mogły obejrzeć dawne sprzęty rolnicze, każdy także mógł zrobić dla siebie placek, który następnie był upieczony na blasze Wyprawę zaliczamy do udanych.
opracowanie Katarzyna Jurek
ZAPRASZAMY
NA UROCZYSTY APEL Z OKAZJIŚWIĘTA ODZYSKANIA
NIEPODLEGŁOŚCI,KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ9 LISTOPADA O GODZ. 11.00 W SALI GIMNASTYCZNEJ.
W programie wspólne odśpiewanie 4 zwrotek HYMNU POLSKI
TAŃCE - POLONEZ I KRAKOWIAK ORAZ WIERSZE I POSENKI O CHARKATERZE PATRIOTYCZNYM
SREDECZNIE ZAPRASZAMY