AKTUALNOŚCI

Ostatnio w naszej szkole ...

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 27 listopada  nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola i szkoły  ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem oraz przyniosły namalowany jego portret.  Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misi owej krainie.

Samorząd Uczniowski przygotował dla najmłodszych zabawy i czytanie fragmentów książek o misiach oraz zabawy i konkursy. Z przyniesionych prac została wykonana piękną dekoracja, którą może było podziwiać jeszcze do wtorku. 

25 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 116 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. 
Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.

Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek