11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Tego dnia przedstawiamy naszym dzieciom, a i sami przy tym przypominamy sobie, jak po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem.

Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, ale czymś danym, co - aby trwało - trzeba pielęgnować.