Pogadanka o koronawirusie

3 marca 2020 roku w naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadance na temat : „Profilaktyka zdrowotna w związku  z pojawiającymi się  w niektórych krajach zachorowaniami na koronawirusa”. Uczestnicy pogadanki  dowiedzieli się czym jest koronawirus, jakie są drogi zakażenia wirusem oraz jakie są objawy chorobowe. Uczniowie zostali dokładnie poinstruowani jak zachować środki ostrożności, aby się nie zarazić i jak postępować   w przypadku ewentualnego zakażenia wirusem. Uczniowie z zaciewawieniem  wysłuchali wszelkich wskazówek .

A oto kilka z nich:

Jak uniknąć zakażenia?
Pamiętaj!!!
1.Często myj ręce!

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą  z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj  je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosój zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody lub zdezynfekuj je. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachowaj bezpieczną odległość .

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę, aby nie wdychać wirusa.

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa   z powierzchni  na siebie.

5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności  w oddychaniu po powrocie  z krajów, gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu  – NIE należy przychodzić do szkoły.

Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny. Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą  barierę ochronną dla otoczenia.

6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,  w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem.

Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu                i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. Objawy ze strony układu oddechowego   z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn.

7.Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,

w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia.

8. Unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego . Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.

9. Zapobiegaj innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.

 

W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie.  Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem   a marcem.  Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem. 

10. Dbaj o odporność, wysypiaj się, dbaj o kondycję fizyczną i racjonalne odżywianie.

Stosując te zasady zmniejszasz ryzyko zakażenia nie tylko  koronawirusem, ale i innymi wirusami.

opracowanie - Agnieszka Ligenza